Zonguldak’ın Kilim ilçesine bağlı Baştarla Mahallesi Kırat bölgesinde kaçak maden ocağında çalışırken ormanda yanmış cesedi bulunan 50 yaşındaki Afganistanlı Vezir Muhammed Nourtani'nin öldürülmesiyle ilgili 6 şüpheli adliyeye getirildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre 6 ayrı jandarma aracı ile Zonguldak Adliyesi'ne getirilen 6 zanlı için polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Şüpheliler adliye binasına getirildiği sırada bir şüphelinin yakını “Korkma, korkma rahat ol” demesi dikkat çekti.

Zonguldak'ta Afgan göçmen Muhammed Bourtani'nin maden ocağında geçirdiği kazanın ardından yakılması olayında sanıkların savcılık tarafından ifadesi alındı.

ARACA KONDUĞUNDA YAŞIYORMUŞ!

Aman dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve fırtına uyarısı Aman dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve fırtına uyarısı

Olaya tanık olan işçilerden Serkan Kayabaş daha önce jandarmada verdiği ifadeyi yineledi. Kayabaş ifadesinde kaçak ocağın sahiplerinden Enver Gideroğlu'nun şahsın hastaneye götürülmesi halinde ocağın kapatılacağını söylediğini belirtti. Serkan Kayabaş Afgan göçmenin ocak sahiplerine ait araca konduğunda yaşadığını ve boğazından hırıltı şeklinde ses çıktığını aktardı. Kayabaş'ın avukatı müvekkilinin kendi üzerine düşeni yaptığını ve olayla ilgisinin olmadığını söyleyerek serbest bırakılmasını talep etti.

Savcılık ifadeleri tamamlanan 6 şüpheliden biri adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 5 şüpheli tutuklanma talebiyle üst mahkemeye sevk edildi.

Öte yandan Cumhuriyet savcısının dosyaya kısıtlama getirdiği öğrenildi.

Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden kaçak maden ocağının sahibi olan MHP Gelik Belde Başkanı Hakan Körnöş ve ortağı Enver Gideroğlu ile maden ocağında çalışan Ahmet Aydın tutuklandı.

Mahkeme diğer 2 şüphelinin adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Zonguldak'ta 10 Kasım günü yol kenarındaki ormanlık alanda yanmış halde bir erkek cesedi bulunmuştu. Cesedin 3 çocuk babası Afganistanlı Vezir Muhammed Nourtani'ye ait olduğunu belirlenmişti.

Ruhsatsız işletilen bir madende hayatını kaybeden Nourtani'nin, olayın ortaya çıkmaması için maden sahibi tarafından ormanlık alana götürüldüğü ve üzerine benzin dökülerek yakıldığı ortaya çıkmıştı.

Jandarma tarafından yapılan tahkikatta olay yerindeki delillere el konulurken kaçak maden sahibinin de aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Cinayet zanlıları ifadelerinde maden ocağında baygın buldukları Afgan madenciyi darp ederek öldürdükleri ve sonra da yaktıkları belirlenmişti. 50 yaşındaki madencinin tüm elbiselerinin de sobada yakıldığı ifadelerde yer almıştı.

Şüphelilerin ifadelerinden daha önce başka bir suçtan ceza aldıkları ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenilen Hakan Körnöş ve Enver Gideroğlu isimli maden ocağı sahiplerinin, "Ortaya çıkarsa infazımız yanar" korkusuyla Nourtani’nin bedenini yok etmeye karar verdikleri ortaya çıktı. Nourtani bu sebeple hastaneye götürülmedi.