Keşan ve Enez bölgesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Sezer, bölgedeki tüm muhtarlara genelge gönderdiklerini ve tiny house ya da kaçak yapılara müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

"Her geldiğimde burada mantar gibi türüyorlar." diyen Vali Sezer, tarım alanlarının korunması için gerekli adımların atılacağını belirtti. Bu doğrultuda, muhtarlıklara genelge gönderilerek tiny house ve kaçak yapıların engellenmesi için önlemler alınacak.

Eski ortakların buluşmasında kan aktı! 3 yaralı var Eski ortakların buluşmasında kan aktı! 3 yaralı var

Tiny house akımının Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladığı biliniyor ancak Edirne Valiliği, bu tür yapıların tarım arazilerini koruma hedeflerine zarar verebileceği endişesiyle sıkı denetimler uygulanacağını açıkladı.

Edirne'de tarım arazilerinin korunması için yapılan bu adım, çevre ve tarım konularında duyarlılığın arttığı bir dönemde önemli bir yer tutuyor. Vali Sezer'in açıklamalarıyla birlikte, tiny house ve kaçak yapıların yayılmasına engel olmak için ilgili kurumlar üzerine düşen görevleri yerine getireceklerini ifade etti.

"ALTYAPISINI YAPIYOR ÖNÜNE BİR DE HAVUZ YAPIYOR"

Tiny house yapılarının giderek arttığını ifade eden Sezer, şunları kaydetti:

“Her geldiğimde burada mantar gibi türüyorlar. Bu tiny house adı altında 'römork' diyor adam 'plakası var' diyor ama bakıyorsun aracı koyuyor oraya, altyapısını yapıyor önüne bir de havuz yapıyor. Bu hafta 40 tane kaldırdık. Bundan sonra da bunlara müsaade etmeyeceğiz. Çünkü hukuki değil yaptıkları. Burada tarım arazilerimiz çok değerli, burası turizm bölgesi.

Buranın sağlıksız bir şekilde yapılaşmasına izin vermememiz lazım. Gelecek nesillere, evlatlarınıza güzel bir Saros Körfezi, güzel bir Keşan, güzel bir Enez bırakalım. Hayır duasıyla yad etsinler. Şimdi herkese müsaade edersek bunun altından kalkamayız. Bununla ilgili hukuki gerekçelerimiz de var.”