İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptis Hastanesi’ne düzenlediği bombalı saldırıya sanat camiası sessiz kalmadı. Pek çok ünlü isim saldırıyı kınadı.

AA-20231017-32433561-32433544-ISRAILIN_GAZZEDEKI_ELEHLI_BAPTIST_HASTANESINI_BOMBALAMASI_SONUCU_OLU_SAYISI_500E_YUKSELDI

“BU BİZİM MESELEMİZ”

Oyuncu Sinan Albayrak, Instagram hesabından yaptığı canlı yayında sanatçıların Filistinlilerin yaşadıklarına sessiz kalındığına değinerek, "Neyi bekliyoruz. İstanbul ayağa kalkmadığı sürece dünya ayağa kalkmaz. Hiç kimse ses çıkarmıyor. Neyin korkusunu yaşıyoruz. Gazze yanındayız, Filistin yanındayız. Bu bizim meselemiz." İfadelerini kullandı.

"İNSANLIK SUÇU VE UTANCIDIR"

Ünlü şarkıcı Tarkan, "Dün İsrail’in Gazze’de bombaladığı hastanede masum sivilleri hedef alması, çocukları, kadınları öldürmesi kabul edilemez. Bu sadece bir savaş suçu değil, insanlık suçu ve utancıdır. Bu vahşetin, bu zulmün durdurulması için tüm dünya, tüm insanlık ayağa kalkmalı ve acilen harekete geçmelidir." dedi.

“ACİL BARIŞ İNŞA EDİLMELİ”

Oktay Kaynarca, paylaşımında "Bütün dünyanın bu katliama karşı koyması şarttır. Acil barış inşa edilmelidir." çağrısında bulundu.

gazze hastane

“ÇOK ÜZÜCÜ VE KAHREDİCİ”

Komedyen, oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar, "Günahsız çocukların, kadınların ve hastaların olduğu bir hastaneyi bombalamak... Dünyanın gözünün önünde yaşanan bu katliamın durdurulması gerekli. Çok üzücü ve kahredici! Lanet olsun." İfadelerini kullanarak yaşadığı üzüntüyü aktardı.

“BİR HALK YOK EDİLİYOR”

Bergüzar Korel, "Romantik savaş karşıtı paylaşımlarının çok ötesinde bir halk yok ediliyor. Çocuklar öldürülüyor! Bu bir savaş değil görmüyor musunuz? Bu bir soykırım." dedi.

“FAŞİST CANAVAR NETANYAHU…”

Oyuncu Emre Kınay, sözün bittiğini ve insanlığın öldüğünü belirterek, "İsrail hükümeti bu vahşetten sonra meşru müdafaa tezi ile ilgili cümle kuramaz. İsrail'in sağ duyulu insanları vardır elbet. O faşist canavar Netanyahu'nun kabinesini indirin. Yoksa kendinizle beraber dünyanın da yanmasına sebep olacaksınız. Sivillere saldırıları durdurun." Açıklamasında bulundu.

“TARİH BU İNSANLIK SUÇUNU UNUTMAYACAK”

Ünlü oyuncu Ezgi Mola ise, "Hastane vurmak, çocukları katletmek! Tarih bu insanlık suçunu unutmayacak." İfadelerine yer verdi.

AA-20231017-32433561-32433550-ISRAILIN_GAZZEDEKI_ELEHLI_BAPTIST_HASTANESINI_BOMBALAMASI_SONUCU_OLU_SAYISI_500E_YUKSELDI

“FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK”

Oyuncu Pınar Deniz, Filistin'e özgürlük etiketi ile beraber "Dünya bu zulme neden susuyor." paylaşımını yaptı.

“SAVAŞA HAYIR”

Engin Altan Düzyatan, "Dil, din, ırk fark etmeksizin masum insanların hayatını kaybetmesi kabul edilemez. Sivillere yapılan saldırı bir an önce durmalı. Barış hep öncelik olmalıdır. Savaşa hayır." açıklamasını paylaştı.

“BU BİR İNSANLIK SUÇU”

Oyuncu Pelin Akil, "Özellikle hastaneyi hedef almak ne demek? Bu bir insanlık suçudur. Masumlardan, çocuklardan, yaşam mücadelesi veren insanlardan çekin artık elinizi, yeter." dedi.

“AKLIM DA KALBİMDE KABUL ETMEYECEK”

Usta oyuncu Nebahat Çehre ise, "Aklım da kalbim de asla kabul etmeyecek. Hastaneyi vurmak ne demek?" ifadelerini kullandı.

AA-20231017-32433415-32433403-ISRAILIN_GAZZEDEKI_ELEHLI_BAPTIST_HASTANESINI_BOMBALAMASI_SONUCU_OLU_SAYISI_500E_YUKSELDI

“FİLİSTİN DUALARIMIZ SENİNLE”

Oyuncu Melek Baykal, "Bir yerde savaş varsa, orada ölen yalnız günahsız çocuklar değildir. Vicdandır, merhamettir, sevgidir, empatidir, hayallerdir. Filistin dualarımız seninle." paylaşımında bulundu.

"BU SAVAŞ FALAN DEĞİL, BU BİR SOYKIRIM"

Oyuncu Bülent İnal, "Gazze'de Katliam Var" etiketiyle "Soykırımcı, savaş suçlusu İsrail, Gazze'de hastane vurdu." açıklamasını yaptı.

“GÖRÜNTÜLERE YÜREK DAYANMIYOR”

Burak Özçivit, "Savaşa Hayır" etiketiyle, "Hastaneyi vurmanın hiçbir açıklaması olamaz. Bu çağda bu nasıl olabilir? Görüntülere yürek dayanmıyor." ifadelerini kullandı.

AA-20231017-32433415-32433408-ISRAILIN_GAZZEDEKI_ELEHLI_BAPTIST_HASTANESINI_BOMBALAMASI_SONUCU_OLU_SAYISI_500E_YUKSELDI

Ölüm listesi ortaya çıktı: Savcıya 130 bin liralık kiralık katil Ölüm listesi ortaya çıktı: Savcıya 130 bin liralık kiralık katil

“BU BİR SOYKIRIM”

Oyuncu Cem Uçan, "Özgür Filistin" ve "Terörist İsrail" etiketleriyle paylaşımında, "Bu savaş falan değil. Bu bir şerefsizlik, namussuzluk. İnsanın geleceği en aşağılık nokta. Bu bir soykırım. Allah bu dünyada yanınıza bırakmasın İsrail. İnşallah kendi kanınızda boğulun..." ifadelerini kaydetti.

“AKAN KANA SON VERİLMELİ”

AK Parti Grup Başkanvekili yazar ve oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu da şunları ifade etti:

"Kadın, çocuk, sivil ayırmaksızın masum insanların bulunduğu bir hastaneyi bombalamak vahşettir, en büyük insanlık suçudur. Bunun adı savaş değil, terörizm ve soykırımdır. İsrail işlediği vahşetle, on yıllardır sürdürdüğü zulümle insanlığın karşındadır. Eşi görülmemiş bu insanlık suçunu göz ardı etmek, bu suça ortak olmaktır. Dünya artık uyanmalı ve akan kana bir son verilmelidir."

AA-20231018-32437891-32437875-ISRAILIN_GAZZEDEKI_HASTANEYE_SALDIRISI

“KATLİAM SON BULMALI”

Şarkıcı Mustafa Ceceli, "Bu katliam son bulmalı. Hasta, yaşlı, çocuk demeden acımasızca katledilen binlerce insan... Çok yazık..." diyerek üzüntüsünü paylaştı.

“BU ZALİMLİK SON BULMALI”

Oyuncu Sinem Kobal, paylaşımında "Savaşın her türlüsünü kınıyoruz. Hele ki bu yapılanlar, bu zalimlik acilen son bulmalı." dedi.

“BU SAVAŞ DEĞİL KATLİAM”

Şarkıcı Hadise de "Bu bir savaş değil! Sivilleri öldürmek, hastaneleri vurmak bir savaş suçudur. Katliamdır!" açıklamasını yaptı.

“LİDERLER NEDEN SUSKUN”

Şarkıcı Mustafa Sandal, "İsrail, Gazze'de bir hastaneyi vurmuş ve maalesef 500 ölü olabileceği açıklanmış. Çocuklara, kadınlara, hastalara yapılan bu zulüm savaş suçu değil, tam anlamıyla insanlık suçu! İşlerine gelince insan haklarından bahseden ülkeler, liderler neden suskun?" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

“İSRAİL TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

Şarkıcı Cenk Eren, "İsrail artık bir devlet değil, terör örgütüdür." yorumunu yaptı.

PEK ÇOK SANATÇI TEPKİ GÖSTERDİ

İsrail'in Filistinlilere karşı yaptığı hastane saldırısına tepki gösterenler arasında ayrıca Ömer Karaoğlu, Aykut Kuşkaya, Nilgün Belgün, Burak Haktanır, İsmail Hakkı, Afrra Saraçoğlu, Başar Dizer, Murat Boz, Yasemin Özilhan, Burcu Özberk, Murat Kekilli, Ali Nuri Türkoğlu, Alişan, Mine Tugay, Gülben Ergen, senarist Bahadır Özdener, şarkıcı Derya Uluğ, İrem Derici, Gökhan Alkan, Demet Akalın, Simge Sağın, Haluk Levent ve Mahsun Kırmızıgül yer aldı.