Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Acil Durum Komitesi Üyesi Mutasım Said Salah ile Sivil Savunma Kurumu Sözcüsü Mahmud Basal, Şifa Hastanesi kompleksinde düzenledikleri basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki hastanelerde işlediği suçlar ve bulunan toplu mezarlara ilişkin bilgi paylaştılar.

Gazze şeridindeki hastaneler toplu mezara dönüştü

Salah, İsrail'in yaklaşık 8 aydır suç işlemeye devam ettiğini belirtti. Şifa Hastanesi'nin acil servisi, diyaliz merkezi ve ameliyathane bölümünün olduğu yerde bulunan toplam 3 toplu mezarda 80 cesede ulaştıklarını aktardı.

Anıtkabir 220 bin ziyaretçi ağırladı Anıtkabir 220 bin ziyaretçi ağırladı


Toplu mezarlarda bulunan cesetler üzerinde yapılan incelemelere ilişkin bilgi veren Salah, şunları söyledi:

"Bu kişilerin, sağlık hizmeti almalarına engel olunan hastalar, yoğun bakımda olup suni solunum cihazı durduğu için ölenler, tedavi olamadığı için yaralarında iltihaplar oluştuğundan ötürü hayatını kaybedenler, İsrail askeri araçları tarafından ezildiği için parçalanmış bir şekilde bulunanlar, başı gövdesinden ayrılanlar, defnedilmeden önce başından ve göğsünden vurularak öldürülenler ve çöp yığınlarının altına defnedilenlerden oluştuğunu gördük. İsrail, hastaneleri, can kurtarılan mekanlardan ölüm kokularının yayıldığı mekanlara ve toplu mezarlara dönüştürdü."

Gazze şeridindeki hastaneler toplu mezara dönüştü