Uzmanlar, bu fırtınanın elektronik cihazlarda ve elektrik şebekelerinde kesintilere neden olabileceği konusunda uyarıyor.

ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Güneş'teki patlamaların neden olacağı şiddetli "Jeomanyetik Fırtına"nın kuzey yarım kürede yaşanacağını duyurdu. Fırtınanın "uydu iletişimlerini ve güç sistemlerini etkileyebileceği" ifade edildi.

Şehit Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala son yolculuğuna uğurlandı Şehit Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala son yolculuğuna uğurlandı

NASA'ya göre, Güneş yüzeyindeki patlamalar, radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyalleri için risk oluşturuyor. Bu yüzden jeomanyetik fırtınanın, uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalara, saatler süren kesintilere veya bazı aletlerin hiç çalışmamasına neden olabileceği belirtiliyor.

Manyetik fırtınanın etkisiyle kutup ışıkları da ortaya çıktı.

TRABZON'DA DA GÖRÜLDÜ


Yeryüzünün manyetik alanıyla Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda oluşan Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), Trabzon'un Ortahisar ilçesinde muhteşem bir gösteri sundu.