Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Kongresi'nde arzu ettiği delege çoğunluğunu alamazsa CHP'den ayrılarak yeni parti kuracağını öne sürdü.

"A VE B PLANLARI..."

Mahmut Övür, "İstanbul'da oluşan 'delege borsası' ve kulislerde giderek sertleşen siyasi suçlamalar sıradan bir parti içi yarışın aşıldığını ve kılıçların çekildiğini gösteriyor" diyerek, "Her makama aday olduğu için gerçekten İmamoğlu'nun bir planı olup olmadığını bilmiyorum; ama kulislerde artık rahat rahat İmamoğlu'nun A ve B planları konuşuluyor" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor! İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor!

ekrem imamoğlu parti kuruyor

PARTİLER ÜSTÜ MACRON MODELİ

Övür "A planına göre İstanbul İl Kongresi alınırsa CHP yönetimini zorlayacak, eğer alınamazsa bu kez B planı devreye girecek. B planından kastedilen de yeni bir parti kurmak" ifadelerini kullanarak "Zaten İmamoğlu'nun aklının bir yerinde, 'Partiler üstü Macron Modeli' gibi bir fikir vardı. Artık bunun Meclis ayağı da oluşmuş durumda." Şeklinde bir iddia da bulundu.

CHP'Lİ İSİM İMAMOĞLU’NUN PLANINI ANLATTI

Mahmut Övür'e konuşan bir CHP'li İmamoğlu'nun planını şu şekilde özetledi: "İmamoğlu İstanbul İl Kongresi'ni alırsa genel başkanlığa aday olur, grup kurmasına gerek kalmaz. Ama kaybederse tam tersi olur ve İmamoğlu parti kurar. Bunun için Meclis'te ciddi bir hareketlilik var ve yeterli milletvekili olduğu için de grup kurmaları kimseyi şaşırtmayacak."