Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nun Karabağ ile ilgili kararına sert tepki gösterdi.

Bakanlık açıklamasında, "AP'nin aldığı bu kararın, Türkiye aleyhine yapılan asılsız suçlamalara dayandığını ve popülist, ayrımcı AP üyelerinin ülkemize yönelik eleştirilerini temel aldığını" ifade etti. Ayrıca, Avrupa'da popülizmin, ırkçılığın, İslamofobi'nin ve çok kültürlülüğe karşı olmanın giderek güçlendiğini belirterek, AB'nin geleceği için daha yapıcı ve kapsayıcı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin Güney Kafkasya'da barış ve istikrar için çaba sarf ettiği, Ermenistan ile normalleşme süreci yürüttüğü ve bölgedeki barış sürecine katkı sağladığına dikkat çekildi. Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde barış ve kardeşlik için çaba gösterdiği vurgulanarak, bu tür "sorumsuz metinlerin" dikkate alınmadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın bu açıklamasıyla, Avrupa Parlamentosu'nun Karabağ ile ilgili aldığı kararı sert bir dille eleştirdiği ve Türkiye'nin bölgedeki rolünü savunduğu görülüyor.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Gemi trafiği durduruldu! Yer İstanbul Boğazı! Gemi trafiği durduruldu! Yer İstanbul Boğazı!

"Avrupa Parlamentosu’nun (AP) bugün (5 Ekim) kabul ettiği “Azerbaycan Saldırısı Sonrası ‘Nagorno-Karabağ’da Durum ve Azerbaycan’ın Ermenistan’a Devam Eden Tehditleri” başlıklı bağlayıcı olmayan kararı bir sorumsuzluk, önyargı, yanlılık ve bilgisizlik timsalidir.

Yıllardır Türkiye aleyhine asılsız suçlama ve iddialarla dolu kararlar peşinde koşan bir kesim popülist ve ayrımcı AP üyesinin ülkemizi hedef alan söylemlerini esas alan bu kararı kınıyoruz.

Popülizm, ırkçılık, İslamofobi, çok kültürlülük ve bütünleşme karşıtlığının giderek güç kazanmaya başladığı Avrupa siyaseti mevcut kompozisyonuyla AP’de kendisini tüm ölçüsüzlüğüyle teşhir etmektedir. Görev süresi yakında dolacak mevcut AP'nin, AB’nin temel değerlerine bağlı, yapıcı, kapsayıcı ve aklı selim temsilcilerden oluşan yeni bir kompozisyona kavuşması AB’nin kendi geleceği için dileğimizdir.

Türkiye, Güney Kafkasya’da kalıcı barış, istikrar ve refahın tesisi için yoğun çaba sarf etmekte, Ermenistan ile normalleşme süreci yürütmekte, bu ülkeyle Azerbaycan arasındaki barış sürecine somut katkı sağlamakta, Ukrayna savaşı dahil tüm çatışma alanlarında ve insani krizlerde, uluslararası hukuk çerçevesinde barış, kardeşlik ve ortak menfaatlerin tesisi için tüm imkanlarını seferber etmekte ve bu istikamette Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ağırlık ve çabalarına başvurulan temel bir aktör konumunda bulunmaktadır.

Kimsenin dikkate almadığı, ancak marjinal kesimlerin ilgisini çekecek bu tür sorumsuz metinlerin AP kararı olarak önümüze konulabilmesini sistemik bir zafiyet olarak görüyor ve bunları ciddiye almıyoruz."