JP Morgan'ın yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda, Türkiye'deki ekonomik gelişmelere dair bazı değerlendirmeler yapıldı.

Zorlu ekonomik koşullara rağmen, bankanın değerlendirmesine göre Türkiye'de sağlam ekonomik politikalara yönelik bir geçişin devam ettiği vurgulandı. Ayrıca, piyasa beklentilerine rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son toplantısında politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardığı belirtildi. Bu, siyasi destekle hareket edildiği sinyalini veriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama!

"RİSK-ÖDÜL DENGESİ TL ALIMDAN YANA"

Bilgi notunda şu ifadelere yer verildi: "Model portföyümüze küçük bir miktar 'TL ağırlık artır' pozisyonu ekliyoruz. Temmuz başında opsiyonlarda TL uzun pozisyonu almıştık. Artık risk/ödül dengesinin doğrudan TL alımdan yana olduğunu düşünüyoruz."

"REZERVLER ILIMLI HIZDA BÜYÜYECEK"

Ayrıca, yetkililerin dolar/Türk Lirası kurunda daha fazla yükselişe izin vermeyecek önlemler aldığı belirtildi.

Bilgi notunda şunlar kaydedildi: "Aynı zamanda analizlerimiz, TL'nin ucuz ve rekabetçi olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla TL'de ek bir devalüasyon gerekmiyor. Yetkililerin, döviz rezervlerinde bir kayıp olmaksızın dolar/TL kurunu istikrarlı bir düzeyde tutabilecekleri kanaatindeyiz, aslında rezervler ılımlı bir hızda büyüyecek gibi görünüyor. Bunun sebebi, kredi büyümesinin yıllık yaklaşık yüzde 40-50'ye düşerek reel olarak negatife dönmesi ve kredi faizlerinin önemli oranda artmış olmasıdır. Turizm gelirleriyle birlikte ağustos-ekim aylarında ılımlı bir cari fazla elde edilebilir. Bunun sonucunda ise istikrarlı bir dolar/TL kurunun pozitif getiri vermesi beklenebilir."

Kaynak: Anadolu Ajansı