Ölüm listesi ortaya çıktı: Savcıya 130 bin liralık kiralık katil Ölüm listesi ortaya çıktı: Savcıya 130 bin liralık kiralık katil

Erzurum'da hukuk fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, önemli açıklamalarda bulundu.

Görevi devraldığından bu yana yeni anayasa vurgusu yapan Tunç, konuşmasında hukuk fakültelerini tercih edecek öğrencileri yakından ilgilendirecek yeni kararlar da duyurdu.

"HUKUK MESLEK SINAVLARI"

Tunç, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Erzurum Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen Atatürk Üniversitesi Meclis Simülasyon Programı'nda yaptığı konuşmada, hukuk meslekleri için artık bir giriş sınavı olacağını belirtti.

Bakan Tunç şunları söyledi:

"Hukuk fakültelerimizin sayısı fazla. Hukuk fakültesinden mezun olan kardeşlerimiz artık direkt avukatlık stajına başlayamayacaklar. Öncelikle hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanacak."

3 YIL HAKİM - SAVCI YARDIMCILIĞI

Hakim ile savcı adaylık sistemi yerine yardımcılık sistemi getirdiklerini belirten Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakim ile savcı adaylıklarını da kaldırdık ve artık hakim, savcı yardımcılığı sistemini getirdik. Adaylık iki yıl sürüyordu, yardımcılık üç yıl sürecek. Bir yıl adalet akademisinde tecrübeli profesörlerden, uygulayıcılarımızdan, Yargıtay üyelerinden, istinaftan, ilk dereceden, hakimlerimizden önemli ve güçlü eğitim alacaklar. Eğitimlerde muhtelif zamanlarda ara sınavları geçecekler, sonra iki yıl tecrübeli hakim ve savcıların yanında savcı yardımcısı olarak çalışacaklar. Çalıştıkları sürede yargısal imza atamayacaklar ama diğer konularda hakim ve savcılarımızın yardımcısı olarak kararların yazılmasında, tüm bunlarda tecrübeli hakim ve savcıların yanında usta-çırak ilişkisiyle çalışacaklar. Hakim ve savcılarımız onlara puan verecek. O puanlarla akademideki puanların hepsi toplanacak sonrasında mesleğe kabul için hakim savcı kurulunun önüne gelecek, mesleğe kabul bu şekilde olacak. Dolayısıyla artık hakim ve savcılarımız çok daha donanımlı, daha güçlü şekilde kürsüye çıkmış olacak."