İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırısına tepkiler sürerken, Türkiye'de Filistin halkına destek sürüyor.

Saldırının ardından dün gece binlerce kişinin sokağa döküldüğü Türkiye'de bugün de yaşamını yitirenler için namaz kılındı.

Onlarca kentte  hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kahramanmaraş'ta, Zekeriya Tanrıverdi Camisi'nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinliler için dua etti.

İl Müftüsü Mustafa Tekin'in gıyabi cenaze namazı kıldırdığı program, cemaatin dua etmesinin ardından sona erdi.

Öte yandan, kent genelindeki camilerde de İsrail'in hastane saldırısında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


009_2023_03_2023_19_Ekim_11_AA-32441664

Şanlıurfa'da, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinliler için Balıklı Göl Yerleşkesi'nde bulunan Mevlid-i Halil Camisi'nde öğle namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Programa katılanlar, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua etti.

MALATYA, ADIYAMAN, EDİRNE...

Malatya'daki Kernek Karagözlüler Camisi'nde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenler için program düzenlendi.

İl Müftüsü Şahin Yıldırım'ın dua ettiği programda Kur'an-ı Kerim okundu.

Cemaat daha sonra İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırısında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

edirne-1

Adıyaman Yenipınar Camisi'nde bir araya gelen vatandaşlar İsrail'i n saldırılarında hayatını kaybedenler için dua etti.

Cemaat daha sonra öğle namazının ardından saldırılarda yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Edirne'de Eski Cami'de öğle vakti sela okundu.

Konya'da 13 yaşında nişanlandırılan çocuk devlet korumasına alındı Konya'da 13 yaşında nişanlandırılan çocuk devlet korumasına alındı

İl Müftüsü Hasan Başoğlu, camide İsrail'in saldırılarında binlerce kişinin öldüğünü söyledi.

Filistin halkı için dua ettiklerini belirten Başoğlu, saldırıların bir an önce durdurulması temennisinde bulundu.

Öğle namazının ardından, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kırklareli'nde de Hızırbey Camisi'nde öğle namazı öncesinde sela okundu.

Namaz öncesi İl Müftüsü Yusuf Eviş, konuşmasında İsrail'in Filistin halkına zulüm yaptığını söyledi.

Böyle bir vahşetin kabul edilemeyeceğini dile getiren Eviş, tüm Müslümanları birlik ve beraberlik içerisinde olmaya davet etti.

Öğle namazının ardından yeniden saf tutan vatandaşlar gıyabi cenaze namazı kıldı.

Tekirdağ'da da Orta Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

urfa-2

Erzurum

Erzurum'da bir araya gelen vatandaşlar, Lalapaşa Camisi'ndeki gıyabi cenaze namazının ardından, dua edip tekbir getirerek saldırıya tepki gösterdi.

Öte yandan, kent genelindeki camilerde de saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.


İSTANBUL

009_2023_03_2023_19_Ekim_11_AA-32441747

İstanbul'daki camilerde, İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için sela okundu, gıyabi cenaze namazı kılındı ve dua edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusu doğrultusunda, kentteki tüm camilerde öğle ezanı öncesinde, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarında yaşamını yitirenler için sela okundu.

Selanın ardından yapılan duyuruda, "tüm camilerde Filistin'de şehit olanların ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim okunacağı, dua edileceği, öğle namazından sonda da gıyabi cenaze namazı kılınacağı" belirtildi.

Namaza katılmak isteyen vatandaşlar, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Sultanahmet Camisi, Fatih Camisi, Taksim Camisi ve Büyük Çamlıca Camisi başta olmak üzere kentteki camilere geldi.

Öğle namazından önce İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin ruhları için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Kılınan öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı için saf tutuldu.

Ayasofya-i Kebir Camisi'nde ve Sultanahmet Camisi'nde kılınan gıyabi cenaze namazına yabancı turistler de katıldı.

Namaza katılan bazı vatandaşlar, İsrail'in Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıya tepki gösterdi.

Tokat Tarihi Ali Paşa Camisi'nde İsrail'in saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için sela okundu. Daha sonra gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Çankırı'da il genelindeki camilerde öğle namazı öncesi sela okundu, Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Öğle namazı sonrası camilerde Filistin'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Çorum'da il genelindeki camilerde öğle namazı öncesi sela okunmasının ardından vatandaşlar, gıyabi cenaze namazı için Akşemseddin Camisi'ne davet edildi.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın da vatandaşlarla burada gıyabi cenaze namazı için saf tuttu.

Namazın ardından saldırıların son bulması ve Filistin halkının özgürlüğüne kavuşması için dua edildi.

Amasya Sultan Bayezid Camisi'nde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenler için dua edildi ve gıyabi cenaze namazı kıldı.

Suluova, Taşova, Gümüşhacıköy, Merzifon, Hamamözü ve Göynücek ilçelerinde de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kastamonu'nun tarihi Nasrullah Camisi'nde İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne saldırısında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Namazın ardından saldırıların son bulması ve Filistin'in özgürlüğüne kavuşması için dua edildi.

Trabzon'daki camilerde, Filistin'deki saldırılarda hayatını kaybedenler için öğle namazı öncesi sela okundu.

Ortahisar ilçesindeki İskenderpaşa Camisi'nde, öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı, Filistin halkı için dua edildi.


009_2023_03_2023_19_Ekim_10_New folder (3)_AA-32440759

Altınordu ilçesindeki Yalı Camisi'ne gelen vatandaşlar, öğle namazında Filistin'deki saldırıda hayatını kaybedenler için dua etti.

Cemaat tarafından öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Gıyabi cenaze namazına Vali Muammer Erol, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan da katıldı.

Bayburt'ta İsrail'in Filistin'e saldırılarında hayatını kaybedenler için camilerde sela okundu ve öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazını kılıp dua etti.
İl genelinde camilerde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Artvin ve ilçelerinde Gazze'ye yönelik saldırılarda yaşamını yitiren Filistinliler için Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Öğlen namazı sonrası Artvin Merkez Camisi avlusunda toplanan vatandaşlar gıyabi namazı kıldı.
 

Rize'de de başta Şeyh Camisi olmak üzere kent genelindeki camilere gelen vatandaşlar, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi. Öğle namazının ardından da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Konya'da öğle namazı sonrası cemaat, başta Sultan Selim Camii olmak üzere Hacıveyiszade, Kapu ve kent merkezindeki diğer bazı camilerde gıyabi cenaze namazı için saf tuttu.

Namazın ardından, saldırılarda hayatını kaybedenler için dua edildi.

009_2023_03_2023_19_Ekim_09_AA-32442486


Karaman'da ise başta Aktekke, Hacıbeyler ve Dikbasan camileri olmak üzere öğle namazı öncesi saldırılarda yaşamını yitiren Filistinliler için Kur'an-ı Kerim okundu.

Öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılınarak, dua edildi.

Filistin'de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılınan diğer iller de şöyle;

 • Aksaray
 • Afyonkarahisar
 • İzmir
 • Manisa
 • Uşak
 • Sakarya
 • Düzce
 • Kocaeli
 • Bolu
 • Zonguldak
 • Karabük
 • Ardahan
 • Kars
 • Ağrı
 • Erzincan
 • Adana
 • Hatay
 • Mersin
 • Osmaniye
 • Antalya
 • Muğla
 • Burdur
 • Isparta
 • Bursa
 • Eskişehir
 • Balıkesir
 • Çanakkale
 • Kütahya
 • Bilecik
 • Yalova

ALİ ERBAŞ: MÜSLÜMAN ÜLKELER NASIL UYUYORLAR

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğlen namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Namaz öncesi cemaate hitap eden Erbaş, son günlerde İsrail'in Filistin üzerinde yaptığı katliam ve soykırımın dünyanın gözü önünde yapıldığını belirterek, "Ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler, ülkeler de bunu destekliyor." dedi.
Erbaş, Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Filistin topraklarında büyük bir zulmün işlendiğini söyledi.

İsrail'in, insanlık tarihinin görmediği derecede bebek, kadın, çocuk ve masum katlettiğini belirten Erbaş, "Dünya buna seyirci kalmaktadır. İnsan olanlar, vicdanı olanlar nasıl uyuyorlar? Müslüman ülkeler, yetkililer nasıl rahat uyuyorlar? Bunu anlamak mümkün değil." diye konuştu.

Müslümanların Filistin'e duyarsız kalmalarının mümkün olmadığını dile getiren Erbaş, şunları kaydetti:

"Son günlerde İsrail'in Filistin üzerinde yaptığı katliam, soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor. Ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler, ülkeler de bunu destekliyor. Filistinlilerin yanında olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Peygamberler şehri Kudüs, Müslümanların kalbi gibidir. Mescid-i Aksa miraç peygamberi Hazreti Muhammed'in tüm Müslümanlara emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak bütün Müslümanların vazifesidir."

İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısında 1000'in üzerinde kişinin can verdiğini söyleyen Erbaş, "Hangi dine mensup olursa olsun bu zulümden üzüntü duymayan, insanlığından utanmayan kimseler ne yazık ki var." ifadesini kullandı.