Çin menşeli sosyal medya platformu bazı ülkelerde tamamen ya da kısmen yasaklıyken, yasak kervanına bir ülke daha katıldı.

Nepal hükümeti, sosyal medya platformu TikTok'un "ülkedeki sosyal yapıya zarar verdiği" gerekçesiyle yasaklanması kararı alındığını duyurdu.

The Kathmandu Post'ta yer alan haberi göre, Nepal hükümetinden yapılan açıklamada "ifade özgürlüğü temel bir hak olmasına rağmen toplumun büyük bir kesiminin, TikTok'un nefret söylemine teşvik ettiğine inandığı" ve son 4 yıl içinde platformda 1647 siber suç vakasının raporlandığı kaydedildi.

Bakanlar Kurulu tarafından "ülkedeki sosyal yapıya zarar verdiği" gerekçesiyle TikTok'un yasaklamasına dair alınan kararının ne zaman yürürlüğe gireceğinin henüz belli olmadığı ifade edildi.

Söz konusu karar, hükümetin sosyal medya platformların işleyişi hakkındaki yeni bir yönergenin, 9 Kasım'da yürürlüğe girmesi ardından alındı.

Hükümet, bu platformların Nepal'de temsilcileri bulunmamasının yetkililerin kullanıcıların endişelerini gidermesini ve sakıncalı içerikleri platformlardan kaldırmasını zorlaştırmasından dolayı artan şikayetler üzerine yönergenin hazırlandığını açıklamıştı.

Yeni yönergeye göre, Nepal'de faaliyet gösteren sosyal medya platformları ülkede irtibat ofis açması veya yetkili bir kişi ataması ve söz konusu sosyal medya platformunu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığına kaydettirmesi gerekiyor.

Yönergenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde bu şartları sağlamayan sosyal medya platformu yasaklanabilir.

TikTok’un tamamen ve Kısmi Yasak Olduğu Ülkeler Listesi:

WhatsApp'a yeni özellik WhatsApp'a yeni özellik

Afganistan
Avustralya
Belçika
Kanada
Danimarka
Fransa
Hindistan
Letonya
Pakistan
Tayvan
İngiltere
Amerika