Asgari ücrette zam pazarlığı yarın başlıyor! Asgari ücrette zam pazarlığı yarın başlıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında toplandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Buna göre artışa devam ettiren Merkez Bankası faizi yüzde 35'e çıkardı. 

Bu karar, TCMB'nin bir önceki toplantısında 500 baz puanlık bir artışa gitmesinin ardından alındı. Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığı döneminde toplamda 2150 baz puanlık bir artış gerçekleştirilmiş oldu.

Bir sonraki TCMB toplantısı ise 23 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. Bu kararlar, Türkiye'nin ekonomik politikaları ve finans piyasaları için önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

Gözler Merkez'de: Faiz kararını ne kadar artıracak? Gözler Merkez'de: Faiz kararını ne kadar artıracak?

EYLÜL'DE YÜZDE 30'A YÜKSELMİŞTİ 

Geçen ayki Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizi 500 baz puanlık bir artışla yüzde 25,00'ten yüzde 30'a yükseltilmişti.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ TUTTU 

Ayrıca, TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin yapılan beklenti anketi sonuçları paylaşılmıştı. 19 ekonomistin katıldığı ankette, ekonomistlerin politika faizi konusundaki beklentilerinin medyanı 500 baz puanlık bir artış yönünde gerçekleşmişti.

Ankete göre, politika faizi beklentileri 250 ila 500 baz puan arasında değişen ekonomistlerin yüzde 32,50 ile yüzde 35,00 arasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40,00 olarak belirlenmişti. 

Merkez'in faiz kararı öncesi dolar rekor kırdı Merkez'in faiz kararı öncesi dolar rekor kırdı

MERKEZ BANKASI'NIN KARAR METNİ

Para Politikası Kurulu'nun karar mentinde şu ifadeler yer aldı:

"Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği öngörülürken, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceği de değerlendirilmiştir. Öte yandan, jeopolitik gelişmeler, enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturmaktadır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlemektedir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir."