Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay'ın tahliye ve hakkındaki yargılamanın durması isteminin reddedilmesi üzerine yapılan bireysel başvuruda kararını verdi. 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Atalay'ın, "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda, "ihlal kararı" verdi. Atalay hakkında yeniden yargılamaya da hükmeden Yüksek Mahkemenin oy çokluğuyla aldığı kararın, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi.

AYM'den Can Atalay kararı! AYM'den Can Atalay kararı!

ADALET BAKANI TUNÇ: "GEREKÇELİ KARARI OKUMAMIZ LAZIM" 

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konuya ilişkin, "Karar daha yeni. Henüz gerekçeli karar açıklanmadı. Gerekçeli kararı gördükten sonra bir açıklama yapmak gerekir" ifadesini kullandı.

"Hak ihlali kararı Meclise dönüş anlamına mı geliyor?" sorusuna yanıt veren Tunç, "Anayasa Mahkemesinin, eğer bir hak ihlali kararı varsa, gerekçeli kararı okumamız lazım. O gerekçeli karar doğrultusunda işlem yapılır" dedi.

Adalet Bakanı'ndan Can Atalay açıklaması Adalet Bakanı'ndan Can Atalay açıklaması

KILIÇDAROĞLU, KARAR YARGI BAĞIMSIZLIĞI İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR
Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararıyla ilgili Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyasından açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu yaptığı paylaşımda şöyle dedi: 

İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor! İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor!

"Anayasa Mahkemesinin, Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği hak ihlali kararı, ülkemizde kırıntısı kalan demokrasi ve yargı bağımsızlığı için hayati öneme sahiptir. İlk derece mahkemesi kanunların da emrettiği üzere, bu kararı derhal yerine getirmeli, ülkemiz bu utançtan kurtulmalıdır."