Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı 'Aksa Tufanı' operasyonunun ardından İsrail, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ni hedef aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırıda en az 500 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. İsrail, Gazze Şeridi'nin güneyine insani yardım gönderilmesine Mısır üzerinden engel olmayacaklarını duyurdu.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Genişletilmiş Güvenlik Kabinesi tarafından, "ABD Başkanı Joe Biden'ın temel insani yardım talebine yanıt olarak" alınan kararlar vurgulandı.

İlk olarak, İsrail'in, Gazze'de İsrailli esirlerin iade edilmediği sürece kendi topraklarından Gazze'ye hiçbir insani yardım yapılmasına izin vermeyeceği ifade edildi.

İkinci olarak, Kızılhaç örgütünden İsrailli esirleri ziyaret etmesi talep edildi.

Son dakika... Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem Son dakika... Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem

Son olarak, insani yardımların Gazze Şeridi'nin güneyinde bulunan veya oraya tahliye edilen sivil nüfusa yalnızca gıda, su ve ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerinden oluşması ve bu yardımların Hamas'a ulaştırılmaması koşuluyla Mısır'dan gönderileceği belirtildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Biden'ın talebi doğrultusunda İsrail, Gazze Şeridi'nin güneyinde bulunan veya oraya tahliye edilen sivil nüfusa, yalnızca gıda, su ve ilaçtan ibaret olması ve Hamas'a ulaştırılmaması kaydıyla, Mısır'dan gönderilecek insani yardımları engellemeyecektir. Hamas'a ulaşan her türlü malzeme engellenecektir.”