Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösterdiği konuşmasında, Hamas için "İsrail öyle görebilir ama  Hamas bir terör örgütü değil" demişti.

Erdoğan'ın bu sözlerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat'ın sosyal medya hesabından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye Cumhurbaşkanı'nın terör örgütü Hamas'a yönelik sert sözlerini tüm kalbimizle reddediyoruz. Cumhurbaşkanı'nın terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözleri bile tüm dünyanın gördüğü vahşeti ve mutlak gerçeği değiştirmeyecektir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

Minik Eymen'in katillerine ceza yağdı Minik Eymen'in katillerine ceza yağdı

"Gazze'deki mazlumlara karşı tarihin en vahşi saldırılarından biri gerçekleştiriliyor. Ölenlerin yarısı çocuklardan oluşuyor kalan yarısı da annelerinden ve aile büyüklerinden oluşuyor. Bu bile bir vahşet olduğunu göstermeye yeterlidir. Hastaneleri ibadethaneleri, pazar alanlarını ateşe boğan, bu insanlık dışı eylemi sürdüren başka bir ordu bulamazsınız.

Son yaptıkları toplantıda bir araya gelip tüm batı Hamas'ı bir terör örgütü olarak görüyor. İsrail sen bir örgüt olabilirsin çünkü bu batının sana borcu çok ama Türkiye'nin sana borcu yok. Hamas bir terör örgütü değil toprağını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur.  İsrail devletiyle bir sorunumuz yok. Ama İsrail'in uyguladığı mezalimi, devlet yerine örgüt gibi hareket etme tarzını tasvip etmiyoruz."