Türkiye Vodafone Vakfı, kadınların şiddetten korunması amacıyla 8 yıl önce hayata geçirdiği 'Kırmızı Işık' uygulamasını yeni özelliklerle geliştirmeye devam ediyor.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlayan ve bugüne kadar 372 bin kez indirilen uygulamaya yapay zeka tabanlı bir sohbet robotu eklendi.

'Işık' adı verilen robot, kadınlara, başkalarına sormaya çekindikleri konularda destek olacak. Kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığını artırmak ve profesyonel yardıma giden yolda onlara rehber olmak hedefiyle oluşturulan 'Işık', içerdiği çoktan seçmeli sorularla kadınlara şiddet türleri hakkında bilgi verirken, alınabilecek aksiyonlarla ilgili doğru adreslere ulaşmalarını sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ​​​​​​​Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, kadına yönelik şiddetin tüm dünyada önemli bir sorun olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

'Ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddetle teknolojinin gücünü kullanarak daha etkin mücadele edilebileceğine inanıyoruz. Bu inançla geliştirdiğimiz Kırmızı Işık uygulamasıyla kadınların şiddete maruz kaldıkları anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmelerini sağlıyoruz. Bugüne kadar 372 bin indirmeye ulaşan uygulamamızın aylık ortalama bin kullanıcısı bulunuyor. 'Kırmızı Işık' uygulamamızı kullanıcı görüş ve geri bildirimleri doğrultusunda sürekli geliştiriyoruz.

Kadınlar, yaşadıkları şiddet olayları hakkında konuşmaya çekiniyor. Bu konu, bir tabu olmaya devam ediyor. Kadınların karşılaştığı sorunları ele almak ve onlara kendi haklarını öğrenmeleri için bir özellik sunmak amacıyla Kırmızı Işık'a yapay zeka tabanlı bir sohbet robotu ekledik. 'Işık', kadınlar için yardım almanın ve ölçeklenebilir konuşmalar sağlamanın yargılayıcı olmayan bir yolunu sunuyor. Bu hizmetle şiddete uğrayan kadınlara yol göstermeyi ve şiddete karşı alabilecekleri aksiyonlar hakkında onları bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Kadınlar, yaşadıkları durumun şiddet olup olmadığını bilemedikleri ve psikolojik olarak zorlandıkları anlarda 'Işık' ile sohbet ederek bilgi ve yönlendirme alabilecek.'

- Acil numaralar tek tuşla aranabiliyor

Verilen bilgiye göre, 'Kırmızı Işık' uygulamasıyla mağdura yönelik ilk yardımın daha hızlı ve kolay ulaştırılması, bu sayede önleyici bir etki yaratılması hedefleniyor. Uygulamaya acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor. Şiddete maruz kalan kadınlar, tek tuşla yakınlarına telefonla erişebiliyor ve tehlikede bulunduğunu bildiren ve nerede olduğu bilgisini içeren acil SMS gönderebiliyor. Acil numaralar tek tuşla aranabiliyor.

En yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nin adresleri ve telefonları harita üzerinden bulunabiliyor. Kadınlar, şiddete maruz kalındığında neler yapılabileceği ile ilgili bilgilere de erişebiliyor. Android kullanıcıları acil SMS ve acil arama fonksiyonlarını telefonlarının ana sayfalarına pinleyebiliyor. Böylece ihtiyaç duyduklarında tek tuşla bu fonksiyonlara erişebiliyor.

Uygulamayı görme engelli kadınlar da kullanabiliyor. Kırmızı Işık'ın tüm fonksiyonlarına iOS kullanıcıları için Voice Over, Android kullanıcıları için Talk Back erişilebilirlik seçeneği eklendi.

Bu eklenti sayesinde dokunmayla seçilen öge okunarak sesli geri bildirim sağlanabiliyor. 'Kırmızı Işık' ayrıca, içerdiği Şiddet Farkındalık Testi ve toplumsal cinsiyet eşitliği temalı eğitim videoları ile kadınların şiddet türleri hakkında farkındalıklarını artırıyor. 'Kırmızı Işık' uygulaması Apple Store ve Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

- Vodafone'dan farkındalık kampanyası

Birleşmiş Milletler Madde ve Suç Ofisi verilerine göre, dünyada her 11 dakikada bir kadın veya kız çocuğu bir yakını tarafından öldürülüyor. Bu veriden yola çıkan Vodafone, kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla bir iletişim kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında, 25 Kasım'da kadına yönelik şiddetin boyutuna dikkat çekilen uygulamalar gerçekleştirecek olan Vodafone, sosyal medya kanallarında 11 dakikada bir paylaşım yapacak. Kampanyaya kanaat önderi influencerlar ve kadına yönelik şiddete dikkat çeken hesaplar da destek verecek. Ayrıca, açık hava mecralarında bu veriye dikkat çekilen kullanımlar olacak.

https://twitter.com/VodafoneTR/status/1596053837873172480     AA