İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Somer Sivrioğlu ve Kadri Berk Cemal ile tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı bilirkişi raporunda, mülk ve restoran sahipleri ile denetim eksikliği nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) de kusurlu olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Somer Sivrioğlu'nun avukatları Şeyda Yıldırım ve Kübranur Aslan'ın dosyada gizlilik kararı verilerek, duruşmaların kapalı yapılması yönündeki talebi mahkemece kabul edilmedi.

SİVRİOĞLU: "TEHLİKELİ OLDUĞUNU BİLSEYDİM KİRALAMAZDIM"
Duruşmada savunma yapan Somer Sivrioğlu, ortağı Kadri Berk Cemal ile devraldıkları restoranı çok az tadilat yaptıktan sonra açtıklarını söyledi Sidney'de yaşadığını, Türkiye'ye program nedeniyle geldiğini belirten Sivrioğlu, "18 Mayıs'ta yurt dışından Türkiye'ye geldim, 3 gün sonra olay yaşandı. Dışarıdan bakıldığında istinat duvarının tehlikeli olduğu anlaşılmıyordu. İstinat duvarının bizim sorumluluğumuz arasında olduğunu tahmin edemedim. Restoranla duvar arasında bir metre mesafe farkı olduğundan istinat duvarının sorumluluğunun belediyeye ait olduğunu düşündüm. Tehlikeli olduğunu bilseydim ben zaten kiralamazdım." ifadelerini kullandı.

Sanık Kadri Berk Cemal, Aralık 2021'de alt kiralama aşamasındayken restoranın çevresinin durumuna ilişkin inceleme yaptırmadıklarını söyledi. İstinat duvarının dışarıdan incelendiğinde tehlike arz etmeyecek şekilde göründüğünü, aksi durumda önlemleri alacaklarını dile getiren Cemal, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları tarafından ortaya konan haritaya göre, istinat duvarının İBB'nin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Tayyar Öz ve Özlem Öz çiftine soruşturma Tayyar Öz ve Özlem Öz çiftine soruşturma

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Sivrioğlu hakkındaki tutuklama ve adli kontrol talebini, kaçma ve delilleri yok etme değiştirme ve gizleme şüphesi oluşmadığı gerekçesiyle reddetti Sanık Kazım Evirgen hakkında zorla getirme kararı çıkaran heyet, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları'na yazı yazarak, restoran ve istinat duvarı sınırını gösteren haritanın mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU
21 Mayıs 2022'de Etiler Mahallesi Nispetiye Caddesi'nde bir restoranın önündeki istinat duvarının çökmesi nedeniyle 1 kişi yaralanmış, 1 kişi ise ölmüştü. Sanıkların bahçe duvarının çökmesiyle kişilerin ölümünü veya yaralanmasını öngörebilecek durumda olmalarına rağmen ruhsatlandırma, bakım, tadilat, onarım veya güçlendirme işlemlerini yaptırmadan duvarı kullanmaya devam ettikleri belirtildi.

Olayla ilgili iddianamede, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketleri sonucu müşteki Baha Eddin Ali Hafez Shanableh'in yaralanmasına, Ahmad Muhammed Salem Lubbad'ın ise ölümüne neden oldukları belirtilen sanıklar Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal'in "bilinçli taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.