Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır derler. Türk kahvesi bizim kültürümüzün simgesidir. Lezzetli bir kahve ile sohbetlerinizi taçlandırabilirsiniz. Peki bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? İşte en lezzetli Türk kahvesi için bilmeniz gereken tüm püf noktaları.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi, köpüklü ve aromatik yapısıyla Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz Türk kahvesinin adım adım yapımı:

Malzemeler:

  • Türk kahvesi fincanı ölçüsünde su
  • Türk kahvesi fincanı ölçüsünde kahve (Tercihen taze çekilmiş)
  • İsteğe bağlı olarak şeker

Yapılışı:


Fincanı ölçü olarak kullanabilirsiniz. Kaç kişilik kahve yapacaksanız fincanla o kadar su ekleyin. Ardından ölçü kaşığı ile bir kişiye bir kaşık olacak şekilde kahveleri ilave edin. Eğer ölçü kaşığınız yoksa tatlı kaşığı ya da çay kaşığı da kullanabilirsiniz. (Tatlı kaşığı ile yine herkese 1 kaşık, çay kaşığı ile herkese 2 kaşık) Ardından orta ya da şekerli tercihine göre şeker koyabilirsiniz. Orta şekerli ise her kaşık kahve için bir kaşık şeker, şekerli ise iki kaşık şeker eklemelisiniz. Ardından kahvenizi kaynayıp taşma noktasına gelene kadar ocakta pişirin.

Rosto Köfte Nasıl Yapılır, Tarifi? Rosto Köfte Nasıl Yapılır, Tarifi?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Adım 1: İyi Kalite Kahve Seçimi

Birinci adım, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın temelidir: kaliteli kahve seçimi. Tercihen öğütülmüş, taze kavrulmuş kahve kullanın. Taze kavrulmuş kahve, daha fazla köpük elde etmenize yardımcı olur.

Adım 2: Su Miktarı ve Isı Ayarı

Bol köpüklü Türk kahvesi için su miktarı çok önemlidir. Her fincan için bir fincan su kullanın. İyi bir denge için su miktarını ölçekli olarak belirleyin ve kahveyi demlemeye başlamadan önce suyu ısıtın. Kahve, suyun ısısına hızlıca karışmalıdır.

Adım 3: Kahve ve Şeker Eklemek

Isınmış suya ölçülü bir şekilde kahveyi ekleyin. Buradaki önemli nokta, kahveyi suya eklemeden önce karıştırmamanızdır. Kahve suyun yüzeyinde olmalıdır. Eğer kullanacaksanız, şekerinizi de bu aşamada ekleyin.

Adım 4: Köpüğü Oluşturma

Kahve suyun içindeyken, ocağın altını kısık ateşe alın ve karıştırmayın. Kahve suyun içinde yavaş yavaş karışacak ve köpük oluşmaya başlayacaktır. Köpük yükselmeye başladığında, fincanın içine bir miktar köpüğü ekleyerek köpüğü sabitleyin. Ardından tekrar ocağın altını kısık ateşe alın.

Adım 5: Fincana Servis

Kahve kısa süre içinde kaynayacak ve köpüğü yükselecektir. Köpük, fincanın kenarlarına doğru taşmalıdır. İşte, bol köpüklü Türk kahveniz hazır!

  • Kahvenizi fincanlara dökmeden önce, fincanları ılık suyla ısıtarak kahvenin sıcaklığını koruyun.
  • Kahve kaynadığında, ocağın altını hemen kapatın. Aksi takdirde, köpük çöküp lezzeti bozabilir.
  • Şeker kullanıyorsanız, kahveyi fincana dökerken şekerin fincanın dibine çökmesini engellemek için birkaç damla soğuk su ekleyebilirsiniz.

Türk kahvesinin tadını çıkarmak için bu adımları takip ederek, evinizde kolaylıkla bol köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi yapabilirsiniz. Afiyet olsun!