Fetullahçı Terör Örgütü, elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Ebuseleme Gülen'in Pensilvanya'daki çiftlikten yayınladığı video sonrası karıştı. Gülen'in çiftliği boşalttığı ortaya çıktı. Ama iddiaya göre Gülen Cevdet Türkyolu tarafından kaçırıldı. Yeğenin ifşaları bununla bitmedi; Gülen 15 Temmuz darbe girişimini biliyordu! İşte FETÖ'de yaşananların perde arkası...

  

Yazıya başlarken en taze iki bilgiyle başlayayaım:
Fetullah Gülen Barbaros Kocakurt ve Cevdet Türkyolu işbirliği ile çiftlikten kaçırıldı. Arabayla 20 dakikalık mesafedeki gizlenen bir eve götürüldü.
Teröriatbaşı Gülen henüz sağ ve şimdi halifesini belirlemek için ikna sürecinde. Ama iç çekişme nedeniyle kaçıran gurup sıkıştı.

Halife kim olacak, pastayı kim paylaşacak?

Kaçıranlar Gülen'in vadesinin dolduğunu düşünüyor. Her islami grupta olduğu gibi FETÖ'de sonra ne olacak endişesi var. Kaynaklarımla iki gündür yaşananları ve gelen bilgileri konuştum. İşte durumu özetleyen yapılanmalar.

FETÖ'de dört yıldır bir çekişme var. İpleri koparan röportajın sahibi Ahmet Dönmez yenilikçi olarak bilinen grubun içindeydi. Dayak hadisesi mafya işi gibi gösterildi ama aslında dayak, "şefkat tokadıydı!" Yani içerden atıldı. Ahmet Dönmez ve yenilikçiler, "Hocaefendi iyi ama çevresi kötü yönlendiriyor" görüşü etrafında toplanıyoerlardı. Ama şimdi yeğen bu algıyı çökertti.

Büyükçelebi planı

Gülen'i kaçırıp adeta rehin alan grubun hedefi sağlığında ona vekilini açıklatmak. Şura ve ya istişare heyetiyle bu yapının yönetilemeyeceğinin farkındalar. Çünkü hesaplaşma gergin geçebilir. Belki kan bile dökülebilir. O zaman tepki çekmeyecek halife lazım. Grubun kafasındaki isim İsmail Büyükçelebi. Hırsı olmayan vasat abilerden olması nedeniyle Büyükçelebi'ye tabandan tepki gelmeyeceğini düşünüyorlar. Grubun operasyon elemanları Cevdet Türkyolu ve Barbaros Kocakurt. Ama yeğen Gülen bu ikiliye şimdiye kadar çok zarar verdi.

ABD mi Avrupa mı kazanacak?

Tabi bu paylaşımda CIA ve FBI'ın tercihleri önemli olacak. Mustafa Özcan hem FBI hem de CIA ile bağlantıya sahip. Bir iddiaya göre FETÖ'nün eski en kuvvetli imamı Kemalettin Özdemir FBI ile güçlü ilişkiye sahip. Bunlar istihbarat analizleri net olarak delillendirmek zor. Ama zamanında FBI'ın Gülen'in vize almasında zorluk çıkarması ve Kozanlı Ömer olarak bilinen Osman Hilmi Özdil'i hedef seçilmesi dikkat çekici.

Mustafa Özcan aynı zamanda örgütün parasal gücüne hakim. Her ne kadar toplanan himmet azalmış olsa bile kurban karşılamaya yetmese de yatırımlar Özcan'ın denetiminde. Para gücünün elinde bulunması bu grubu avantajlı hale getiriyor. Mustafa Özcan aynı zamanda Alman Gizli Servisi BND'nin koruması ve gözetimi altında. Necip Hablemitoğlu Suikasti-Enver Altaylı-Mustafa Özcan ilşkisi ve Almanya'nın rolü hala aydınlatılamadı. Enver Altaylı'ya cezaevindeki rutin Alman bürokrat ziyareti dikkat çekici. Aynı şekilde Altaylı'nın Rus Gizli Servisi (FSB) bağlantısı önemli. Yani Mustafa Özcan yapılanması BND ve FSB için paha biçilemez bir istihbarat alt yapısı anlamına geliyor. CIA'nın buna kayıtsız kalması düşünülemez. Akın İpek eğer Mustafa Özcan tarafında yer alırsa dengeler tamamen değişebilir.

Fetullah Gülen Feto Katil

Gülen ölünce kerameti kim gösterecek?

Bir istihbarat uzmanına göre FETÖ'deki son durum şöyle;
Gülen'i kuşatanlar yapılanmada etkin
Mustafa Özcan paraya hakim ve mahrem uzmanı
Geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında iddianame hazırlanan Kemalettin Özdemir babasından gelen durumla işin ilim kanadında.

Beklentiye göre her grup kendi gücünü gösterecek. İlk gruptakiler bir keramet iddiasıyla ortaya çıkabilirler. Gülen ezoterik bir örgüt alt yapısı inşa etmiş durumda. Halley kuyruklu yıldızı bir simge mesela. Ezoterizm, bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstat tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretilmesi anlamına geliyor. Mesela Büyükçelebi'ye bir takım güçler vehmedilebilir.

Mustafa Özcan'ı anlattım zaten. Kemalettin Özdemir hadis ilmine vakıf. Tabanı ilimle tutmak isteyebilir. Özdemir'in mahrenm yapılanmanın en kritik olduğu 20 yıllık bilgilerin tek sahibi olması başka bir avantaj. Bir başka istihbarat analizine göre bu gruplardan sadece Mustafa Özcan devletle barışı deneyebilir. Para kontrolü ve gücünü kaybetmek istemeyen grup "yüklerinden!" kurtulma yoluyla devlete mesaj yollayabilir. Ama örgüt içinde bu yapının kirli işlerinin çokluğu konuşuluyor. 

Konuştuğum bir başka kaynağa göre ise FETÖ'nün mahreme bulaşmamış tabanına Nurcu Okuyucu/Yazıcı grupları talip. Daha küçük olan bu gruplar sayısal olarak bu yapıyı kontrol etmek isteyebilir. Tabanın yüzde 20'sine bile ulaşsalar güçleri 10 kat artar. İdeolojik ve öğreti olarak çok uzak değiller ayrıca.

Yaptığım görüşmelerden ortaya çıkan üç soru şu:


Gülen ne zaman ölecek ve halifesini sağlığında ne zaman işaret edecek?

Örgütün yeni sahibi kim olacak?

Pastaya talip başka yapılar çıkacak mı?