İsrail’de düzenlenen bir ankette katılımcıların yüzde 66’sı savaşın ardından başbakan Binyamin Netanyahu’nun istifasını istedi.

Son dakika! Batı Şeria'da siren sesleri! Son dakika! Batı Şeria'da siren sesleri!

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi, 18 yaş üstü 1442 kişinin katıldığı kamuoyu yoklamasının sonuçlarını paylaştı. 

Araştırmaya göre ankete katılanların yüzde 75’i 7 Ekim’de Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın başlattığı Aksa Tufanı saldırılarındaki güvenlik açığından Netanyahu’yu sorumlu tutuyor. 

YÜZDE 66 İSTİFA DİYOR

Ankete katılanların yüzde 66’sı savaşın ardından Netanyahu’nun istifasını isterken, yüzde 64’ü savaştan sonra İsrail meclisi Knesset’in feshedilmesini ve genel seçimlere gidilmesini talep ediyor.

Önceki seçimde Netanyahu’nun partisi Likud’a oy verdiğini belirtenlerin yüzde 45’i de savaşın hemen ardından seçim düzenlenmesini istiyor. 

Yedioth Ahronoth gazetesi, bugün (23 Ekim) yayınlanan bir haberinde, ablukada tutulan Gazze Şeridi’ndeki güncel gelişmeler konusunda Netanyahu ile İsrail ordusu arasında ‘güven krizi’ bulunduğunu yazmıştı.

NE OLMUŞTU

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023'ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti. İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 24 Hizbullah üyesi ile biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetmişti. 

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.