Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü kutlamaları için KKTC'de Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü kutlamaları için KKTC'de

NATO'nun 75. yıl zirvesinde liderler 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington'da bir araya geliyor. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil edeceği NATO zirvesinde Ukrayna'da savaş ana gündem maddesi. 

Erdoğan, Şanghay İş Birliği Toplantısı ve Rusya Lider Putin'le görüşmesinin ardından bu kez de NATO ittifakıyla bir araya gelecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvede gündeme getireceği konular arasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Rusya-Ukrayna savaşı, Karadeniz’in güvenliği ve Ortadoğu’daki gelişmeler yer alacak. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte NATO Genel Sekreteri oldu Hollanda Başbakanı Mark Rutte NATO Genel Sekreteri oldu

Nato Zirvesi 2023

Türkiye'nin Gündemi Terör

Haberde şu ifadeler yer aldı:

Türkiye, NATO’yu terörle mücadele konusunda yönlendirmede etkili bir konumda. Washington Zirvesi’nde bu konudaki siyasa belgesinin ve eylem planının güncellenmiş haline onay verilecek olması da Ankara açısından önemli. Her ne kadar NATO’nun diğer ülkeleri Türkiye’nin terörden algıladığı tehdidi aynı önemde ve öncelikle algılamıyor olsa da ilgili güncelleme sembolik önemi olan bir adım.

Bu güncellemenin terörle mücadele konusundaki ikili temaslarda da Türkiye’nin elini güçlendirme potansiyeli var. Belgelerin içeriğinin sahaya yansıması ise zaman alacak. Türkiye, bazı müttefiklerden ayrıştığı terörle mücadele, savunma yaptırımları, NATO-AB ilişkileri ve Karadeniz gibi konu başlıklarındaki pürüzleri kendi çıkarlarına uygun şekilde ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsil edeceği NATO zirvesinde ana gündem maddesini Ukrayna savaşının oluşturması bekleniyor. İttifak’ın 75’inci yaşının kutlanacağı zirvede Ankara’nın da masaya getireceği konular var.

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi Liderler güvenlik için toplandı Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi Liderler güvenlik için toplandı

Editör: Kemal Ilıkkan