Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sabah saatlerinde Küçükçekmece’de çöken bina ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan açıklamasında, "İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 katın kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir" dedi.

MÜHENDİSLİK STANDARTLARINA UYGUN DEĞİL

Bakan açıklamasında, şunları söyledi:

İstanbul’umuza, ülkemize geçmiş olsun. İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde bir binanın çökmesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir.

Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz sahada incelemelerine devam ediyorlar, gelişmeleri anbean takip ediyoruz.

Marmaray ve Sultanbeyli'de tekmeli yumruklu kavga kamerada Marmaray ve Sultanbeyli'de tekmeli yumruklu kavga kamerada

BinaaE N K A Z

Enkaz3

Küçükçekmece'deki binanın çöktüğü o anlar güvenlik kamerasına yansıdı Küçükçekmece'deki binanın çöktüğü o anlar güvenlik kamerasına yansıdı

Son Dakika I Küçükçekmece'de 4 katlı bina çöktü, enkaz altında kalanlar var Son Dakika I Küçükçekmece'de 4 katlı bina çöktü, enkaz altında kalanlar var