Fransa'da erken genel seçimin ikinci turunda sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin (Nouveau Front Populaire) sandıktan birinci çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre, ilk turu birinci tamamlayan aşırı sağcı Ulusal Birlik bu kez üçüncü oldu.

Hiçbir parti Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'te çoğunluğu sağlayamadı.

Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, seçim zaferi konuşmasında “Yeni Halk Cephesi’nden bir Başbakanımız olacak. Pek çok şeye kararnameyle karar verebileceğiz. Mesela Filistin Devleti'ni tanıyacağız” dedi.

Melenchon kendisini dinleyen kalabalıkla birlikte dünya sosyalist hareketinin kült marşı "Enternasyonel"i söyledi. Bu görüntüler sosyal medyada viral oldu.

Jean-Luc Melenchon Kimdir?

Fransa'nın yeni lideri olması beklenen "solcu" Melenchon, 19 Ağustos 1951 tarihinde Tanca'da doğdu. Babası Georges, İspanyol asıllı bir posta müdürüydü ve annesi Jeanine Bayona, İspanyol ve Sicilya asıllı bir ilkokul öğretmeniydi. Ailesi 1962'de Fransa'ya taşınana kadar Fas'ta büyüdü.

Fransız politikacı 2000 yılından 2002 yılına kadar Mesleki Eğitim Bakanı olarak Lionel Jospin Hükümeti'nde hizmette bulundu. Melenchon, ayrıca 2010 yılına değin Fransa Senatosu'nun Essonne département'ının temsilcisi oldu.

Kasım 2008'de milletvekili Marc Dolez ile Sol Parti'yi kurmasıyla Sosyalist Parti'den ayrıldı. Sol partinin lideri olarak 2009 Avrupa seçimleri ve Güney-Batı bölgesindeki koalisyonun ana adayı olarak seçilmeden önce Sol Cephe'ye katıldı. Bu seçimleri yüzde 8.15 oy oranıyla kazandı ve Avrupa Parlamentosu'na seçildi.

Melenchon

Sol Parti'nin Eş Başkanıydı

Melenchon ile Martine Billard, Sol Parti'nin eş başkanıydı. Melenchon, Fransız Komünist Partisi'nin ve Sol Parti tarafından kurulan Sol Cephe'nin 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimindeki cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi. İlk turda yaklaşık %11 oy aldı ve ikinci tura kalamayarak elendi.

2016 yılında La France insoumise ya da Türkçesi ile Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin kuruluşunda yer aldı ve o günden bu yana başında bulunuyor.

2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda birçok sol grubun desteği ile aday oldu ve %19,58 oy alarak 4. sırada yer aldı.

Melenchon, 2018 yılında Boyun Eğmeyen Fransa bürosuna düzenlenen baskınla da gündeme geldi. Baskının haksız olduğunu söyleyerek polislerin ve savcının üzerine yürüdü. Boyun Eğmeyen Fransa bürosu aranırken içeriye giriş yapmaya çalıştığı sırada polislerin kendisini engellemesi üzerine Mélenchon, “Cumhuriyet benim! Milletvekili olan benim. Önümden çekil ve bu kapıyı aç!" dedi. 

Melenchon, 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimine cumhurbaşkanı adayı olarak katıldı. Oylarını bir önceki seçime oranla %2'den fazla arttırmasına rağmen, Emmanuel Macron ve Marine Le Pen hemen ardından %21,95'lik bir oyla üçüncü olup, ikinci tura kalamadı.

preview image

Fransa Seçimlerinde Son Durum 

Fransa’da erken genel seçimlerin ikinci turunda oy verme işleminin sona ermesinin ardından sandık çıkış anketleri yayınladı. Ipsos, Ifop, OpinionWay ve Elabe tarafından yayınlanan sandık çıkış anketlerine göre, Jean Luc Melenchon’un liderliğindeki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve Komünist Parti’den (PCF) oluşan sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin (Nouveau Front Populaire) birinci parti olması bekleniyor.

Yeni Halk Cephesi’nin, yayınlanan anketlere göre, 172 ila 215 arasında sandalye kazanacağı öngörülüyor. Anketlerin açıklanmasının ardından sol görüşlü Fransızlar sokağa çıkarak kutlamalara başladı.

Dışişleri Bakanlığı: 'İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirdiği provokasyonu kınıyoruz' Dışişleri Bakanlığı: 'İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirdiği provokasyonu kınıyoruz'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans Partisi’nin yer aldığı Birlik (Ensemble) ittifakının 150 ila 170, ilk turda birinci olan Jordan Bardella’nın liderliğini yaptığı aşırı sağcı parti Ulusal Birlik Partisi’nin (RN), ise 132 ila 152 arasında sandalye kazanması bekleniyor.

Fransa Başbakanı Attal, yarın Macron’a istifasını sunacak Fransa Başbakanı Attal, yarın Macron’a istifasını sunacak

Anketlere göre, hiçbir koalisyon mecliste çoğunluğu sağlayamadı. Mecliste çoğunluğu sağlamak için 577 sandalyeden 289’unu alınması gerekiyor. Seçime katılım oranı ise yüzde 67,1 oldu.

Melenchon: Yönetmeye Hazırız

Melenchon, sandık çıkış anketlerinin ardından yaptığı açıklamada, Yeni Halk Cephesi’ne yönelik "tüm iftiralara ve hakaretlere" rağmen sandık çıkış anketlerinin, Fransız halkının partiye "güvendiğini" gösterdiğini ifade ederek, "Biz yönetmeye hazırız. Biz tutarlı, dayanışma gösteren ve net bir organize programa sahip tek alternatifiz" dedi.

Aşırı sağcı Bardella ise yaptığı açıklamada, "Bu gece, bu ittifaklar Fransa’yı Jean-Luc Melenchon’un aşırı solunun kollarına atıyor. Emmanuel Macron, ülkeyi sadece belirsizliğe değil, aynı zamanda istikrarsızlığa da sürükledi" ifadelerini kullanarak, Fransız halkının ihtiyaç duyulan reformları başlatmak için hızlı hareket edebilecek bir hükümete sahip olmaktan mahrum kalacağını belirtti.

Macron’un 9 Haziran’da Ulusal Meclisi feshetmesinin ardından 30 Haziran’da 1. turu yapılan erken genel seçimlerde oyların yüzde 33.15’ini alan Ulusal Birlik Partisi birinci olmuştu.

Liderler NATO zirvesinde toplanıyor; Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor Liderler NATO zirvesinde toplanıyor; Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor

Editör: Kemal Ilıkkan