Fiyatı 100 bin lira oldu! Fiyatı 100 bin lira oldu!

Zürih merkezli ETH devlet üniversitesindeki araştırmacılar, Inkbit adlı ABD merkezli bir girişimle birlikte imkansızı başardı. İlk kez kemikler, bağlar ve tendonlarla tamamlanmış bir robot eli ürettiler.

ShiftDelete'tan Mustafa Demirdaş'ın haberine göre, Robotik elin çeşitli parçalarının her biri, 3D yazıcıların tek seferde “elastik niteliklere sahip özel plastikler” oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir lazer tarama tekniği kullanılarak, değişen yumuşaklık ve sertlikteki farklı polimerlerden yapıldı. Bu, açıkça hızla gelişen protez alanında ve aynı zamanda yumuşak robotik yapıların üretimini gerektiren herhangi bir alanda yeni olasılıkların önünü açıyor.

Temel olarak Inkbit’teki araştırmacılar, yavaş sertleşen plastikleri 3D olarak basmak için bir yöntem geliştirdiler. Oysa teknoloji daha önce hızlı sertleşen plastikleri üretiyordu. Bu hibrit baskı yöntemi, standart hızlı kürlenen projelerle karşılaştırıldığında, daha fazla dayanıklılık ve gelişmiş elastik özellikler gibi her türlü avantajı sunuyor.

Teknoloji aynı zamanda yukarıda bahsedilen robotik elde görüldüğü gibi doğayı daha doğru bir şekilde taklit etmemize de olanak tanıyor. ETH Zürih robot bilimi profesörü Robert Katzschmann, çalışmadan şöyle bahsetti: “Geliştirdiğimiz el gibi yumuşak malzemelerden yapılan robotların, metalden yapılan geleneksel robotlara göre avantajları var.”

Teknik olarak yumuşak oldukları için insanlarla çalışırken daha az yaralanma riski var ve kırılgan malların taşınması için daha uygunlar.