İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde dün çöken 3 katlı bina akıllara aynı soruyu getirdi; binalar büyük İstanbul depremine hazır mı? 

Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Küçükçekmece'de yıkılan bina ile ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. Görür, şu ifadeleri kullandı:

"DÜŞÜNEMİYORUM BİLE"

Arkadaşlar, Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge. Deprem sırasında deprem dalgaları ile zemin etkileşecek ve üzerindeki tüm yapılar sınanacaktır. Bugün binalar kendiliğinden çökerse yarın depremde ne olur onu düşünemiyorum bile.

Beni asıl ürküten şey, sayın büyükşehir belediye başkanımızın söyledikleri. Kendisi İstanbul’da hükümet organlarıyla iş birliği halinde İstanbul’u depreme hazırlamaya hazır olduğunu söylemiş olmasına rağmen henüz daha bir anlaşmanın olmamış olması ve ciddi, planlı ve sürekli bir çalışmanın başlamamış olması işin düşündürücü yanıdır. İstanbul halkı bunu not etmeli ve can güvenliklerinin gereği gözetim, denetim ve talep etme haklarını kullanmalıdırlar, sevgiyle

Bina2

Yılmaz Özdil'den Özgür Özel'e: Gözlüğü çıkardın ama gözüne sokacağım Yılmaz Özdil'den Özgür Özel'e: Gözlüğü çıkardın ama gözüne sokacağım

KAÇAK KATLAR VE DENİZ KUMU

Çöken binanın enkazında 1 kişi yaşamını yitirdi, 2’si ağır 8 kişi de yaralandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 1988 yılında inşa edilen bina için mühendislik hizmeti alınmadığını, 1,5 katın kaçak eklendiğini ve deniz kumu kullanımı tespit edildiğini açıkladı.

Olayla ilgili olarak 1 başsavcı vekili ile 1 cumhuriyet savcısı ve 3 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildi. Binanın sahibi ile binadaki işletme sahibi gözaltına alındı.

Küçükçekmece'deki çöken binada 1.5 kaçak kat tespit edildi Küçükçekmece'deki çöken binada 1.5 kaçak kat tespit edildi

Küçükçekmece'deki binanın çöktüğü o anlar güvenlik kamerasına yansıdı Küçükçekmece'deki binanın çöktüğü o anlar güvenlik kamerasına yansıdı