CHP Genel Başkanı Özgür Özel, HDP'li Pervin Buldan ile birlikte, İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yer alan Süreyya Opera Sahnesi'nde soprano Pervin Chakar 'ın "Bir Opera Gecesi" dinletisine katıldı.İki siyasetçi  bir arada opera dinleyince sosyal medyada itirazlar yükselmeye başladı ve yeni bir tartışma açıldı.

ozgur-ozel-ve-pervin-buldan-bir-opera-gecesi-dinletisini-izledi
Pervin Chakar, 2021 yılında, Ayşen Güven'e yaptığı açıklamada, Kürt devleti kurulması gerektiğini belirtip, "Mecburi bir sürecin sonunda Türklerle aynı toprakları paylaşıyoruz. Onların dillerini öğreniyor ve konuşuyoruz. Kültür ve geleneklerini biliyoruz. Ama onlar bizimkini bilmeyi bir tarafa bırak onu yok etmek için seferber olmuş durumdalar. Bundan bir medeniyet üretilemeyeceği gibi bu güzelliklerin yok edilmesi sürecinin ta kendisi. Tekrar etmekte fayda var mesele statü meselesi, Kürtlerin devleti yoksa Kürt soprano da olmaz Kürt besteci de olmaz." açıklamasında bulunmuştu.

oz-201120238f8

Seçil Erzan dosyasında yeni ses kaydı: Bankacılar konuştu! Seçil Erzan dosyasında yeni ses kaydı: Bankacılar konuştu!

SOPRANO AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI

Paylaşımlar üzerine sosyal medyadan paylaşımda bulunan Chakar, “Konserime beni dinlemek için pek çok siyasi lider, belediye başkanları, milletvekilleri, yazarlar, entelektüeller de katılım gösterdiler. Beni dün sahnede tebrik etmeyen isteyen, duygulanan ve taktir eden siyasi liderler oldu. Tıpkı Özgür Özel ve Pervin Buldan gibi. Konserlerime bugüne kadar pek çok farklı görüşten siyasiler katılmıştır nitekim sanatıma değer verdiklerinin en büyük göstergesidir bu. Kral Charles ve Camilla da İtalya’da opera temsilimize gelmişlerdi Venedik’te” ifadelerini kullandı.

'IRKÇI VE HAKARET DOLU SÖZLERE SANATIMLA YANIT VERMEYİ YEĞLİYORUM'
Chakar açıklamasının devamında şunları söyledi:  "Ben bundan daha doğal bir şey göremiyorum. Dünden beri yazılan ve çizilenlere inat -sanatımı icra etmeye ve bunu pek çok sahneye taşımaya - devam edeceğim. Sanatçılar aynı zamanda hem barış elçisi, hem iyiliğin hem de kültürün en büyük taşıyıcılarıdır. Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır."