Aydın-İzmir Otoyolu’nda trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı Aydın-İzmir Otoyolu’nda trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

Cırık, yapay zekanın dolandırıcılar tarafından yeni yöntemler geliştirilerek kullanıldığını ifade etti. Bu teknolojiyi kullanarak devlet yetkililerinin ve tanınmış kişilerin ses ve görüntülerinin taklit edilebildiğini söyledi. Dolandırıcılar, yapay zeka yardımıyla oluşturdukları sahte içeriklerle, tanıdığı kişilere güvenen vatandaşları hedef alıyor. Bu sahte reklamlarda yer alan bağlantılara tıklayan kullanıcılar, dolandırıcıların ağına düşüyor ve sahte haber sitelerine yönlendiriliyor.

Devlet Yetkilileri ve Ünlüler Taklit Ediliyor

Erdem Cırık, sosyal medyada sahte içeriklerin arttığını ve dolandırıcılık amacıyla yaygın şekilde kullanıldığını vurguladı. "Araştırmalarımızda, sosyal medyada açtığımız sahte hesaplarla 90'dan fazla sahte reklam tespit ettik. Bu reklamlarda, devlet adamları ve ünlülerin resimleri, videoları ve seslerinin yapay zeka ile klonlandığını gördük," dedi. Bu reklamlara tıklayan kullanıcıların sahte haber sitelerine yönlendirildiğini belirten Cırık, "Bu sitelerde manipülatif içerikler üretiliyor. Örneğin, birisinin yüksek kazanç sağladığına dair sahte haberler yapılıyor ve kullanıcılar bu içeriklere inanarak dolandırıcıların tuzağına düşüyorlar," şeklinde konuştu.

Popüler Kişilerin Görüntüleri Kullanılıyor

Cırık, sahte içeriklerin yapay zeka yardımıyla oluşturulduğunu ve bu nedenle gerçeğe çok yakın göründüğünü dile getirerek, "Bu içeriklere tıklayan kullanıcılar, gerçek bir haber okuduklarını sanıyorlar ve en sonunda karşılarına çıkan formları dolduruyorlar. Bu formları dolduran kullanıcıların kişisel bilgileri dolandırıcıların eline geçiyor," dedi. Sahte reklamlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BOTAŞ, Ekrem İmamoğlu, CZN Burak gibi tanınmış kişilerin görsellerinin kullanıldığını belirten Cırık, "Genelde sosyal medyada popüler olan kişilerin görüntüleri kullanılarak, kullanıcıların güveni kazanılıyor," ifadelerini kullandı.

Gerçek Haber Sitelerinin İsimlerini Kullanamıyorlar

Dolandırıcılık vakalarının artmasıyla birlikte, ünlü isimlerin de sosyal medya üzerinden sürekli uyarılarda bulunduğunu belirten Cırık, kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini vurguladı. "Reklama tıkladığınızda, URL yapısını kontrol edin. Gerçek haber sitelerinin isimlerini kullanamıyorlar, bu yüzden sahte linklerle sahte bilgiler sunuyorlar," dedi. Yapay zeka ile üretilen içeriklerin ayırt edilmesinin zor olduğunu aktaran Cırık, "Ancak dikkatli bir incelemeyle, yapay zekanın robotik yapısının farkına varılabilir," şeklinde konuştu.

Sosyal medya kullanıcılarının, sahte içerikler ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı daha dikkatli olmaları ve tanımadıkları kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamadan önce URL yapısını kontrol etmeleri önem arz ediyor.