Alman Milli Futbol Takımı'nın Türk asıllı kaptanı İlkay Gündoğan, Spiegel dergisine verdiği röportajda Alman bayrağının renklerinden oluşan kaptanlık bandını takmanın güzel bir duygu olduğunu ifade etti. Gündoğan, eskiden milli formayı giymenin bir hayal olduğunu belirterek, "Bugün evimizdeki Avrupa Şampiyonası'nda takıma liderlik yapıyorum. Bu beni çok gururlandırıyor," dedi.

Gündoğan, "Sağa kayan bir ülkede Türk kökenli bir kaptansınız. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya, "Göçmen kökenli olduğum için kaptan olmadım. Birinin diğeriyle hiçbir ilgisi yok. Bu, takım arkadaşlarımın ve teknik direktörün beni nasıl gördüğüyle ilgili. Takımınız sizi açık, dürüst ve iyi biri olarak görür ve kabul ederse kaptan olursunuz. Bu kökenimle değil, insani olarak neyi temsil ettiğimle ilgili," cevabını verdi.

Almanya'nın "yeni gerçekliğini" yansıttığı için kendisi gibi insanlara yönetim pozisyonlarında ihtiyaç duyulduğunu belirten Gündoğan, "Belki farklı görünüyoruz ancak biz de Alman'ız. Bir rol model olabileceğimi biliyorum. Ama bunu çok fazla vurgulamak istemiyorum," şeklinde değerlendirme yaptı.

Türkiye - Portekiz maçının hakemi Felix Zwayer oldu Türkiye - Portekiz maçının hakemi Felix Zwayer oldu

Çocukluğunda yaşadığı bölgede Alman, Türk, Arap ve Asyalı arkadaşlarıyla futbol oynadığını anlatan Gündoğan, "Benim büyüdüğüm Almanya buydu," ifadesini kullandı.

Ailesinin Türkiye'de tuttuğu takımın sorulması üzerine Gündoğan, "Annem hariç tüm aile Galatasaray taraftarıydı. Annem Fenerbahçe taraftarıydı ve bu nedenle evde zor zamanlar geçirdi. Galatasaray nevresimlerim de vardı," bilgisini paylaştı.

Gündoğan, çocukluğunda daha çok Hamit ve Halil Altıntop kardeşleri idol olarak gördüğünü belirtti ve "Onlar da benim gibi Gelsenkirchen'den geliyordu ve Türk ebeveynleri vardı. Bana benziyorlardı ve Bundesliga'da çok başarılıydılar," dedi.

Gündoğan'a, Alman Milli Takımı'na ait olmadığı hissini duyup duymadığına ilişkin soruya, "Oyunuma yönelik eleştirileri, bazı insanların beni orada istemediği şeklinde algıladığım anlar oldu. Bu özellikle acı vericiydi. Ancak bir noktada durumun her zaman böyle olmadığını, sadece zaman zaman kötü bir oyun oynadığımı da fark ettim," cevabını verdi.

Alman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk'ta (WDR) yayımlanan "Sport Inside" programında yapılan ankete katılan her beş kişiden biri Almanya Milli Futbol Takımı'nda daha fazla "beyaz oyuncu" görmek istediklerini belirtmişti. Bu durum teknik direktör Julian Nagelsmann başta olmak üzere futbolcuların ve İlkay Gündoğan'ın tepkisini çekmişti. Gündoğan daha önce, "Bu dönemde halen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü," şeklinde değerlendirme yapmıştı.