Yapay zeka, Ocak ve Ekim 2023 arasında sosyal medya seyahat trendlerini inceleyerek, hangi Avrupa ülkelerinin ziyaretçilerin ilgi odağı haline geleceğini belirledi.

Yapay zeka, insanların seyahat tercihlerini belirlemek için 380 milyondan fazla turizm konulu sohbeti analiz etti. Bu bilgiler yükselen trendlerle popüler olacak seyahat noktalarını belirlemek için kullanıldı.

Yapay Zekâ 2024 Yılının En Popüler Olacak Ülkelerini Söyledi

Doğa ve gastronomi turizmi de dahil olmak üzere deneyimsel seyahatlerin popülaritesi 2019'dan bu yana yüzde 8 oranında arttı. Buna rağmen kültür turizmi Avrupa'ya gelen ziyaretçilerin ana motivasyonu olmaya devam ediyor.

İtalya, 2024 yılında en popüler Avrupa ülkesi olacak

Yapay zekaya göre İtalya, dört potansiyel popüler ziyaret durağı ile zirvede yer alıyor. Piedmont şehri, kültür, doğa ve gastronominin çekici karışımıyla ülkenin en popüler şehri olacak.

Yapay Zekâ 2024 Yılının En Popüler Olacak Ülkelerini Söyledi (2)

Alba'daki yıllık beyaz trüf mantarı fuarından Via Lattea'nın tozlu yamaçlarına ve Langhe'nin üzüm bağlarından Maggiore Gölü'nün parıldayan sularına kadar İtalya'nın kuzeybatı bölgesi deneyimsel gezginler için aktivitelerle dolu. Torino Uluslararası Havaalanı dünyanın her yerinden ülkeye kolay erişim imkanı sunuyor.

Fransa ve İngiltere de popüler olacak

Şarap, yemek ve doğa faktörleri Fransa'daki Nouvelle-Aquitaine'i ikinci sıraya taşıyor. İstiridyeleri ve Bordeaux üzüm bağlarıyla ünlü güneybatı bölgesi aynı zamanda Pireneler'de yürüyüş ve kayak yapmaya da açılan bir kapı.

Yapay Zekâ 2024 Yılının En Popüler Olacak Ülkelerini Söyledi (3)

Doğu İngiltere, kültür ve doğa dengesi açısından üçüncü sırayı alıyor. Cambridge'in prestijli müzelerinden Norfolk Broads'un durgun nehirlerine kadar bölgenin ilgi çekici turizm noktalarına başkent Londra'dan uluslararası havaalanları aracılığıyla kolayca ulaşılabilir.