1. Didim, Aydın
Aydın’ın Ege Denizi kıyısında yer alan Didim, uzun kumlu plajları, güzel bir denizi, tarihi kalıntıları, sene boyu güneşli havası ile her anlamda mükemmel bir tatil yeri olarak düşünülüyor. Daha çok yazlıkçıların akın ettiği bu tatil yerinde, otel fiyatları da uygun. Bu fırsatı kaçırmayıp Didim’e tatile gittiğinize, dünyaca meşhur Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını ziyaret etmeyi, Didim’in en güzel plajı olan Altınkum’un sularında denizin keyfini çıkarmayı ve cıvıl cıvıl barlarında sosyalleşmeyi ihmal etmeyin! Havayoluyla seyahat edecekseniz, Bodrum havaalanı üzerinden Aydın’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Didim Aydın

2. Eskişehir
Eskiden Anadolu bozkırında sıradan bir şehir olan Eskişehir, son yıllarda Odunpazarı’nda restore edilen tarihi Osmanlı evleri, Avrupa kentlerini aratmayan peyzaj çalışmaları, heykelleri ve on binlerce öğrencinin hareketlendirdiği gece hayatıyla hafta sonu turlarının en popüler adreslerinden biri oldu. Öğrencisi bol bu şehirde, tabii ki fiyatların da çok uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Eskişehir-2

3. Amasra, Bartın
Deniz, kum, güneş tatili deyince her ne kadar akla ilk olarak Ege ve Akdeniz sahilleri gelse de, Karadeniz’in şirin yeri Amasra da plajlarıyla dikkatleri üstüne çekiyor. Üstelik Amasra’da plajlardan çok daha fazlası bulunmakta. 3000 yıllık tarihi, yemyeşil ormanlık alanları, mimarisiyle ilgi gören tarihi Amasra evleri ve elbette balık lokantalarını unutmamak lazım. Amasra pansiyon açısından çok zengin, senenin en kalabalık dönemi olan yaz aylarında birçok konaklama tesisinde odalar çok uygun fiyatta.

Amasra Bartın-1

İstanbul'da bu yollar yarın trafiğe kapalı İstanbul'da bu yollar yarın trafiğe kapalı

4. Sığacık, İzmir
Türkiye’nin ilk cittaslow’u, (yani sakin şehri) olarak bilinen Seferihisar’ın Sığacık beldesi, mimarisi, organik ürünlerin satıldığı pazarı, yöreye özgü yemekleri ve limanın hemen yanındaki uygun fiyatlı balık lokantalarıyla fazla bir ilgi görmektedir. Tabi ince kumu ve pırıl pırıl suyuyla Teos Plajı’nda deniz keyfi de, yapmayı unutmayın.

Sığacık İzmir

5. Gaziantep
Güneydoğu Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisi olan Gaziantep, artık gurme turlarının da en yeni ve en popüler adreslerinden birisi haline geldi. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezdikten sonra Halil Usta ya da İmam Çağdaş’ta kebap yiyebilir, Koçak ya da Güllüoğlu’nda da baklavaların tadına bakabilirsiniz. Popüler mekânlar diye çekinmeyin, istediğiniz kadar yiyin, zira fiyatlar gayet uygun.

Gaziantep-2

6. Gökçeada, Çanakkale
Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada, henüz komşusu Bozcaada kadar popüler olmasa da doğal güzellikler açısından harika bir yer! Halen az da olsa Rum kökenli nüfusun bulunduğu Zeytinli ile Kaleköy ve Tepeköy gibi köyleri, mimarileriyle dikkatleri üstüne çekiyor. 100 km’yi aşan sahil şeridine en popüler plajlar ise Yıldızköy Plajı ile rüzgâr sörfü tutkunlarının tercih ettiği Aydıncık (Kefalos) Plajı. Eğer Çanakkale'ye giderseniz Gökçeada'ya uğramayı unutmayın.

Gökçeada Çanakkale

7. Foça, İzmir
İzmir’in sahil ilçelerinden bir tanesi olan Foça, Ege kıyısının popüler kasabaları Ayvalık ve Alaçatı gibi çok sayıda taş Rum evine ev sahipliği yapsa da çok fazla tanınmıyor. Ama bunu ekonomik tatil açısından bir avantaj olarak görebilirsiniz. Zira Foça’da konaklamadan tutun, kafelere, balık lokantalarına ve günübirlik tekne turlarına kadar her şey diğer popüler tatil beldelerine fiyatları çok daha uygun.

Foça İzmir

8. Avşa, Balıkesir

Marmara Denizi’nde yer alan Avşa, 1970’li yıllarda orta sınıf Türk ailelerinin en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biriydi ancak, son yıllarda biraz unutulmaya yüz tuttu. Tekirdağ, Erdek ve İstanbul’dan deniz yoluyla ulaşılabilen ada, güzel manzaralar sunan tepeleri ve en ünlüleri Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu ve Yiğitler Koyu olan güzel koylarıyla gerçek bir cennet gibi. Üstelik hareketli bir gece hayatı da bulunmakta. Çok sayıda pansiyon ve hotelin bulunduğu Avşa’daki konaklama tesislerinde gayet uygun fiyatlara kalabilirsiniz.

Avşa Balıkesir
9. Akyaka, Muğla
Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, kesinlikle Gökova Körfezi’nin en güzel turizm beldelerinden birisi olarak bilinir. Akyaka, masmavi plajları kadar buz gibi Azmak Çayı ve kendine has mimariye sahip, tek yapıdaki evleriyle de dikkatleri üstüne çekiyor. Son yıllarda kite-surf tutkunu yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş olan Akyaka’da, yüksek sezonda hala otel ve pansiyonlarda geceliği çok uygun fiyatlardan kalabilirsiniz.

Akyaka Muğla
10. Assos, Çanakkale
Kuzey Ege’nin en güzel yerlerinden olan Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Yunanistan’ın Midilli adasının tam karşısında yerini almaktadır. Köklü bir tarihe sahip olan Assos, dağ köyü ve liman olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Liman ve çevresinde daha çok eski taş evlerde kurulu butik oteller yer alırken, dağda yer alan Behramkale köyünde bir hayli sayıda uygun fiyatlı pansiyon bulunuyor. Eğer yolunuz Çanakkale'ye düşerse mutlaka Assos'a uğramayı'da ihmal etmeyin

Assos Çanakkale