Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığınca, geçen yıl 16 Temmuz'da Ümit Yatçı'nın, amatör güreşçi Muhammad M. tarafından bel kündesi hareketiyle yaralanması olayına ilişkin hazırlanan iddianamede mahkeme, Muhammad M. hakkında, "kişiyi vücudunda kemik kırığına neden olacak ve yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama" suçundan 2 yıldan 6 yıla, "hakaret" suçundan da 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

"GÜREŞTE BİLE YASAK"

Ümit Yatçı'nın avukatı Ali Cenk Çapak, sanığın müvekkiline karşı uyguladığı hareketin, beton zeminde yapılmasından ötürü "öldürücü mahiyette" olduğunu öne sürdü. Bunun güreşte yasak olduğunu ve bu sporla ilgilenen herkesçe kuralın bilindiğini öne süren Çapak, "Sanığın güreş disiplinine göre dahi öldürücü mahiyette olan ve beton zeminde uygulanması yasak kılınan ters künde hareketini müvekkilimize karşı uygulamasından ötürü eyleminin 'nitelikli kasten yaralama' suçunu değil, 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçunu oluşturduğunu değerlendiriyoruz. Dolayısıyla Asliye Ceza Mahkemesince görevsizlik kararı verilerek dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?  

Fenomen Neslim Güngen hakkında soruşturma Fenomen Neslim Güngen hakkında soruşturma

Değirmendere Mahallesi'nde, 16 Temmuz 2022'de amatör olarak güreşle ilgilenen Azerbaycan uyruklu Muhammad M. (26) ile Ünal Yatçı (47) arasında trafikte çıkan tartışma kavgaya dönüşmüştü. Muhammad M, Yatçı'yı güreş minderlerinde görülen "bel kündesi" hareketiyle yere savurmuştu. Ağır yaralanan Yatçı, hastaneye kaldırılmış, gözaltına alınan Muhammad M. ise ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Yatçı, 4 günü yoğun bakım ünitesinde olmak üzere toplam 11 gün süren tedavi süreci sonrasında Aydın Devlet Hastanesinden taburcu edilmişti. Kavga anı, cep telefonu kameralarıyla da görüntülenmişti.