Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze’den Erdoğan’a övgüGürcistan Başbakanı Kobakhidze yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ev sahipliği için teşekkür etti. Erdoğan’ın sadece Cumhurbaşkanı değil ülkenin, milletin, tüm Türklerin menfaatlerini koruyan gerçek bir lider olduğunu belirten Kobakhidze,“Sizin liderliğiniz hepimize örnek oluyor” dedi.

İbrahim Reisi helikopter kazası geçirdi! İbrahim Reisi helikopter kazası geçirdi!

Kobakhidze, “Gürcistan AB aday ülkesi, geleceğe yönelik planlarımız bağlamında bölgesel gelişmeleri ele aldık. Ortak sınamalara karşı ortak ne yapabileceğimizi konuştuk. Kafkaslar’da barış ve yapıcı işbirliğine katkıda bulunmak istiyoruz. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış anlaşması çok önemli. Bu sayede bu iki ülkenin nihai barış anlaşmasına ulaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze Türkiye'de

Ukrayna savaşının bölgenin barış altyapısına tehdit oluşturduğunu belirten Kobakhidze, Türkiye'nin çözüm bulma çabalarını ele aldıklarını ifade etti. Kobakhidze,Gürcistan'ın Ortadoğu'da barışın tesis edilmesinden yana olduğunu vurguladı.Ayrıca ülkesindeki gelişmeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştığını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze'nin huzurunda iki ülke arasında enerji alanında önemli iş birliklerini içeren bir mutabakat zaptı imzalandı.
Mutabakat zaptını Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gürcistan adına ise Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ile Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitashvili imzaladı.