Tuba Durgut, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Sigara, her yıl 8 milyon insanı öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda yaşam kaynaklarımızı da yok ediyor. Küresel olarak tütün tarımına yer açmak için 600 milyon ağaç katlediliyor. Bu, her yıl 200 bin hektar ormanlık arazinin yok olması demek. Küresel sigara şirketleri, her sene 84 milyon ton karbonmonoksit kirliliğine yol açarken, 22 milyar ton suyun da israfına neden oluyorlar. Dahası, küresel olarak tütün tarımı yerine gıda tarımı yapılsaydı, dünyadaki açlık büyük ölçüde azalacaktı."

Durgut, "Bizim sigarasız bir dünya özlemimiz var. Alternatif tarıma yönelen çiftçi kardeşlerimizi Meclis'te duyurmak için böyle bir ikram yapmayı istedik" diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü kutlamaları için KKTC'de Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü kutlamaları için KKTC'de

Batman Sason'dan gelen çileklerin, tütün tarımını bırakarak organik çilek yetiştiriciliğine yönelen çiftçilerin emeği olduğunu belirten Durgut, bu çileklerin tamamen organik olduğunu vurguladı.

Durgut "Bu etkinlik, hem tütün tarımının zararlarına dikkat çekmek hem de alternatif tarım yöntemlerini desteklemek amacıyla düzenlendi." ifadelerini kullandı.

Editör: Elif Erbay