A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda (EURO 2024) elde ettikleri başarılarla Türk halkını mutlu etmenin kendisini gururlandırdığını, Avusturya'yı yenmelerini sağlayan şeyin Türk yüreği olduğunu ifade etti.

Ay-yıldızlıların 50 yaşındaki İtalyan çalıştırıcısı, ülkesinin yüksek tirajlı spor gazetelerinden Corriere dello Sport'a verdiği demeçte, A Milli Takım'ın EURO 2024'teki performansını değerlendirdi.

"AVUSTURYA'YI YENMEMİZİ SAĞLAYAN TÜRK YÜREĞİDİR"

Milli takımın aldığı başarılı sonuçların ardından Türklerin sokaklarda kutlama yaptığını hatırlatan Montella, "Onları mutlu etmek benim için gurur verici. Bu, beni kendine aşık eden bir ülkeye karşı hissettiğim bir sorumluluk. Benim gibi oyuncular da aynı sorumluluğu hissediyor. Avusturya'yı yenmemizi sağlayan Türk yüreğidir." dedi.

Avusturya'nın mart ayında kendilerini hazırlık maçında 6-1 yendiği anımsatılan Montella, "Bu maçı özellikle önemsiyordum. Bu, Avusturya'ya karşı sportif bir intikam değil, Avusturya son derece saygı duyduğum bir rakip. Ancak bu, daha çok kendimle ilgili bir rövanştı. Biz antrenörler ve oyuncular rekabetçiyiz ama bu leke, benim profesyonel kariyerime ağır geliyordu." ifadelerini kullandı.

Avusturya maçının son anlarında kaleci Mert Günok'un yaptığı kurtarış hakkında Montella, "Bu, onun mesleği ve kesinlikle çok iyiydi. Onun adına çok memnunum." değerlendirmesinde bulundu.

A Milli Takım'ın yıldız oyuncularından Arda Güler hakkında bir soru üzerine Montella, "Muhteşem bir maç çıkardı ve kendisini dönüştürmeyi başardı. Çok koştu ki onu daha önce hiç böyle görmemiştim, takım için çalışıyordu. Onunla gurur duyuyorum ve kendisini tebrik ediyorum. Bunları ona özel olarak zaten söyledim." yorumunu yaptı.

Montella, Kenan Yıldız'ın performansıyla ilgili olarak da "O güçlü ve hız konusunda muazzam bir tekniğe sahip. Maç içindeki anları ve savunma kısmını daha iyi idare etmesi gerekse de onsuz yapmak zor. O, öğrenecektir." dedi.

"TURU ATLAMA COŞKUSU ARTIK GEÇTİ"

EURO 2024'te çeyrek finalde karşılaşacakları Hollanda'ya dair düşünceleri sorulan Montella, "Turu atlama coşkusu artık geçti. Şimdi Hollanda'yı düşünmek durumundayız." yanıtını verdi.

Hollanda'nın zorlu bir rakip olduğu hatırlatılan Montella, "Göreceğiz. Avrupa Şampiyonası'nın neredeyse tüm maçları sonuna kadar belirsizdi. Bir sonrakinin de öyle geçeceğini düşünüyorum. Futbolda her şey mümkün, bu turnuvada çok daha fazlası mümkün. Ancak dikkatli olmalıyız, gerginlik bizi yanıltabilir. Gerginliğin, grupta Çekya'ya karşı hayatımızı nasıl zorlaştırdığına bir bakın." ifadelerini kullandı.

Ferdi Kadıoğlu tarihe geçti Ferdi Kadıoğlu tarihe geçti

"TÜRK FUTBOL TARİHİNE ADINI YAZDIRMIŞ İSİMLERLE ANILMAK BENİ GURURLANDIRIYOR"

Türk Milli Takımı ile belli başarılar elde etmiş teknik adamlar Fatih Terim ve Şenol Güneş'le kıyaslandığı hatırlatılan Montella, "On yıllardır Türk futbol tarihine adını yazdırmış isimlerle anılmak beni gururlandırıyor. Fatih ile iyi bir ilişkimiz var, karşılıklı saygı var. Birkaç ay önce görüştük. O, Adanalı ki ben de orada çalıştım. O, Fiorentina'da görev yaptı sonra ben de. Aynı şekilde Milan ve Türk Milli Takımı da onun ardından çalıştığım takımlar oldu. Kesişmeler kaderimiz." şeklinde konuştu.

Kariyerinin zirvesinde olup olmadığı sorusu yöneltilen Montella, Milan ile 2016'da kazandığı İtalya Süper Kupası'nın kendisi için harika bir duygu olduğunu, böyle anları çok fazla antrenörün yaşamadığını, şu anda Türk Milli Takımı'nda çalışmaktan keyif aldığını belirtti.

Montella, kendisiyle rekabet içinde olduğunu, bu nedenle 3 yıl önce Türkiye'ye geldiğini ve kendisini burada test etmek istediği için böyle bir karar aldığını, bunun kolay olmadığını ama Türkiye'nin harika bir ülke olduğunu ifade etti.

Editör: Yağız Atay