Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan dört milletlerarası anlaşma, 29 Mayıs günü Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşmalar arasında en dikkat çeken, "Sivas kadar" bir Afrika ülkesi olan Ruanda ile imzalandı.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Ruanda'nın İngiltere'nin düzensiz göçmenleri yolladığı ülke olması kaçakların bu ülke üzerinden Türkiye'ye gelebileceği endişesine yol açtı.

Zafer Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptığı paylaşımlarda pazar günü 5 uçak Ruandalı'nın geceğini belirtti:

Normalde üzerinden uçak bile geçmeyen Ruanda'dan, pazar günü 5 uçak Ruandalı Türkiye'ye getirilecek. Ayıp olmasın diye İngiltere'den direkt uçuş yerine Ruanda aktarmalı getiriyorlar. Pazar günü Ruanda'dan Türkiye'ye sadece THY'den 5 uçak geliyor. Diğer firmalar ile birlikte Ruanda'dan İstanbul'a pazar günü 66 adet uçuş var.

İDDİALAR MECLİSE TAŞINDI

İYİ Partili Kürşad Zorlu da konuyu Meclis gündemine taşındı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu "Türkiye ve Ruanda arasında turizm alanında işbirliği anlaşması onaylandı. İngiltere yakın zamanda Ruanda ile bir antlaşma yapmış ve ülkeye gelenlerin statüsü belli olana kadar Ruanda'da kalması kararlaştırılmıştı. Bugün Ruanda'nın nüfusunun önemli bir kısmı komşu Tanzanya ve Uganda'dan aldığı mültecilerden oluşuyor, bunların yanında İngiltere ile yapılan anlaşmaya istinaden 1 Mayıs 2024 itibariyle ilk düzensiz göç kafilesi İngiltere'den Ruanda'ya gönderildi" ifadelerini kullandı ve şu soruları yöneltti:

Ruanda-1

TURİZM KILIF MI?

- Şimdi böyle bir ülke ile turizm alanında İşbirliği neden ve niçin yapılır?

- Ruanda ile yapılacak turizm işbirliğinden Türkiye'nin ne gibi bir beklentisi ya da kazancı olabilir?

- İngiltere'nin Ruanda'ya düzensiz göçmenleri göndermeye başlamasından sadece 1 ay sonra Ruanda ile Türkiye arasında yapılan bu anlaşma manidar değil midir?

- Türkiye -şimdilik- Ruanda'ya vize uyguluyor, acaba bu antlaşma sonrası Ruanda'ya vize kalkacak mı? Ya da elektronik vize uygulamasına mı dahil edilecek?

"SİVAS KADAR BİR ÜLKE" 

Anlaşmaya ilişkin soru işaretlerini TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada dile getiren İYİ Parti Balıkesir milletvekili Turhan Çömez ise Ruanda'ya ilişkin şu bilgileri verdi:

+ Afrika’nın ortasında bir ülke. Denize kıyısı yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bodrum’da Aliyev ile bayramlaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bodrum’da Aliyev ile bayramlaştı

+ Yüzölçümü Sivas kadar.

+ Nüfus 14 milyon.

+ Kişi başı milli gelir 1000 dolar civarında.

+ Turizm işbirliği anlaşması imzaladık ya, yeni. Gidip bir göreyim tatil yapayım dedim. Ama dönüş uçakları full.

+ Bu kadar güzel ülkeyi bırakıp niye Türkiye’ye gelmek ister ki bu Ruandalılar.

- İsrail 2015’te, Birleşik Krallık ise 2022’de, Ruanda ile bir anlaşma yaptı. Buna göre, bu iki ülkeye yasa dışı yollardan giren kaçaklar, Ruanda’ya gönderilecek ve bunun için de para ödenecek. Peki biz ne yaptık? Ruanda ile turizm işbirliği anlaşması imzaladık. Afrika’nın ortasındaki bu küçük ülke ile. Acaba neden?

FETÖ elebaşının çiftliği sessizliğe büründü FETÖ elebaşının çiftliği sessizliğe büründü