Milli Güvenlik Kurulu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yarın toplanıyor. MGK'nın öncelikli gündemi terörle mücadele olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik kurulu toplantısında alınan kararlar masaya yatırılacak, terörle mücadelede genişleme doktrini üzerinde durulacak.

Türkiye'nin Güney sınırları boyunca terör devleti kurulmasını önlemek için yapılacak faaliyetler planlanacak. Türkiye'ye zararlı oluşumlar hedefe alınırken, bölücü terör örgütüne açıktan destek veren Süleymaniye yakın mercekte incelenecek.

Ayrıca İsrail'in zulmü altındaki Gazze'deki insani dram ile Ukrayna savaşı ve Kafkasya'da son durum da masada olacak. Öte yandan Akdeniz kıyılarına vuran cesetler bağlamında düzensiz göç konusunun da görüşülmesi bekleniyor.

İşte MGK Gündeminin Öne Çıkan Başlıkları;

KYB'ye Ayrı Parantez

Türkiye'ye zarar veren her oluşum, terör unsurlarını besleyen ve destek veren kanallar tespit edilecek ve kim olduğuna bakılmadan yok edilecek. Bu kapsamda terör örgütünün lojistik ikmal merkezi haline gelen Süleymaniye/KYB'ye ayrı bir parantez açılacak. Dışişleri Bakanı Fidan, KYB tutumunu değiştirmezse yaptırımların ötesinde daha ileri adımlar atılacağını dile getirmişti. 

Filistin'deki İnsani Dram

İsrail'in Gazze'de uyguladığı zulüm ve yaşanan insani dramın MGK gündeminde olması öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş günden güne derinleşiyor. Karadeniz'de istikrar ve Türkiye'nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım MGK'da görüşülecek.

Hudut Güvenliği ve Göç

Hudut kartalları üstün gayretle sınırlarda özveriyle görev yaparken yerli ve milli teknoloji de sınır güvenliğine önemli katkı sunuyor.