Yapılan düzenlemelere göre, yurt dışı gezilerinde titiz bir seçim süreci uygulanacak ve kamu kurumlarının taşıt yenileme taleplerine yeni şartlar getirilecek. Artık, araçlarını yenilemek isteyen kurumlar, mevcut araçlarını satıp Togg marka araçlar alabilecekler. Şimşek'in açıklamalarında, ekonomideki yeni politika önlemlerinin yanı sıra Kur Korumalı Mevduat düzenlemesindeki son durumu da paylaştığı belirtildi. Şimşek, enflasyonla mücadele ve ekonomik istikrar adına atılan bu adımların detaylarını aktardı. 

BAKAN ŞİMŞEK TEK TEK YANITLADI
RİSK PRİMLERİ DÜŞTÜ

Yürüttüğümüz politikaların etkisiyle yatırımcı güveni arttı, risk primimiz düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Mayıs ayında 700 baz puanın üzerinde olan CDS (Kredi Temerrüt Takası) endeksi, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana kadar geriledi. Bu dönemde Türkiye'nin risk primi 300 baz puandan fazla azalırken, gelişmekte olan ülkelerin risk primi ortalama olarak 55 baz puan geriledi.

TL'DEKİ KAYIP DURDU

Kur oynaklığı azaldı ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı durdu. Mayıs ayında, 1 aylık opsiyonlardan elde edilen kur oynaklığı yüzde 57 seviyesindeydi. Ancak, 7 Aralık itibarıyla bu oran yüzde 9'a kadar geriledi. Bu dönemde gelişmekte olan ülkelerdeki ortalama kur oynaklığı ise yüzde 11 seviyesindeydi.

TÜRKİYE'NİN NOTU POZİTİF

Not görünümümüz iyileşiyor. Standard & Poor's not görünümümüzü önce durağana, sonra pozitife yükseltti. Fitch ise negatiften durağana yükseltti.

CARİ AÇIK AZALIYOR

İkinci çeyrek ile üçüncü çeyreği karşılaştırdığımızda, iç talebin ekonomik büyümeye katkısı 10.2 puan dan 8.5 puana düştü. Net dış talebin negatif katkısı ise 6.3 puan dan 2.6 puana geriledi. Bu durum, cari açığın azaldığını gösteriyor. Eylül ayında yıllıklandırılmış cari açık, mayıs ayına kıyasla 8.6 milyar dolarlık bir iyileşme göstererek 51.7 milyar dolara gerçekleşti.

KKM HESAPLARINDA SON DURUM

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış oluyor. Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos'ta 3.3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2.7 trilyon TL'ye geriledi (654 milyar TL azalma).

REZERVLERDE REKOR

Brüt rezervlerimizde artış gözlemleniyor. Mayıs sonundan bu yana brüt rezervler, 41.7 milyar dolarlık bir artışla 140.1 milyar dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

YURT DIŞI GEZİLERİNDE TASARRUF HAMLESİ

Halkımız, kamuda tasarruf beklentisi içerisinde ve bu yönde yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bakanlık olarak yurt dışı gezilerini detaylı bir şekilde değerlendiriyor, gereklilikleri ve tek kişi gönderilmesi durumunu inceliyoruz. Bu konuda büyük bir hassasiyet göstererek, tasarrufların üretken alanlara yönlendirilmesine odaklanıyoruz.

YALNIZCA TOGG'A ONAY! 

Kurumlar tarafından planlanmış taşıt talepleri bulunuyor. Örneğin, "Taşıtımız eski, yenilenmesi gerekiyor" şeklinde gelen talepleri değerlendirirken, onay verirken "Yalnızca yerli ve milli, kullanımı ekonomik olan elektrikli TOGG'u tercih edebilirsiniz" şeklinde şartlar koyuyoruz. Ayrıca, talep edilen taşıtın alınabilmesi için mevcut aracın satılması gerektiğini belirtiyoruz. Bu yaklaşım, muhtemelen mevcut aracın daha pahalı, dizel veya benzinli olabileceği ve işletme maliyetinin yüksek olabileceği konularında hassas bir tutumu yansıtmaktadır.