Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan KÖYDES Projesiyle 2005'ten bugüne kadar köylere 23 milyar 741 milyon 180 bin liralık yatırım yapıldı.

KÖYDES kapsamında, içme suyu bulunmayan köylerin yeterli ve sağlıklı içme suyuna kavuşturulması, köy yollarının standardının yükseltilmesi ve bu sayede köylerin hayat kalitesi artırılarak ekonomik ve sosyal yönden gelişmeleri sağlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Özhaseki, proje kapsamında içme suyu bulunmayan 5 bin 697 köy ve bağlı yerleşime içme suyu tesisi kazandırdıklarını, içme suyu yetersiz olan 72 bin 212 köy ve bağlı yerleşim yerinin içme suyu tesislerini yenilediklerini bildirdi.

Büyükşehir belediyeleri haricindeki il özel idaresi bulunan 51 ilde çalışmaların sürdüğünü anlatan Özhaseki, "Proje, köy muhtarlıklarını ve bunların bağlı olduğu yerleşim yerlerini, içme suyu projelerini, köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesine yönelik yol projelerini kapsıyor. Ayrıca KÖYDES kapsamında, küçük ölçekli sulama ve atık su projeleri de bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Özhaseki, yapılan yatırımların bakım ve onarım projelerinin de Bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Geçen yıl proje kapsamında 3 milyar 800 bin lira yatırım yaptıklarını aktaran Özhakesi, "Bu yıl için ise 6,9 milyar lira ödenek ayırdık." bilgisini verdi.