AA'nın haberine göre, Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Hamas, çerçeve anlaşmasıyla ilgili yanıtını az önce Mısır ve Katarlı kardeşlerine iletti" ifadeleri kullanıldı.

Hamas'ın liderleri ve diğer Filistinli gruplarla yapılan görüşmelerinin ardından yanıtını ilettiği aktarılan açıklamada, "Hamas, söz konusu teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, halkımıza karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve rehine takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladı" denildi. Açıklamada, Katar ve Mısır'ın yanı sıra İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurma yönünde çaba sarf eden ülkelerin girişimleri takdir edildi.

MOSSAD: HAMAS'IN YANITI KATAR ARACILIĞIYLA İLETİLDİ
Hamas'ın yanıtının Katar aracılığıyla İsrail istihbarat servisi Mossad'a iletildiği açıklandı. İsrail Başbakanlık Ofisi üzerinden Mossad tarafından yapılan açıklamaya göre, "Hamas'ın yanıtı Katar aracılığıyla Mossad'a iletildi. Detayları müzakerelere katılan yetkililer tarafından kapsamlı biçimde değerlendiriliyor" ifadeleri yer aldı.

Esir Takasi

NE OLMUŞTU?

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak'ta Washington'da verdiği bir röportajda, َFransa'nın başkenti Paris'te ABD, İsrail, Mısır ve Katar'ın Gazze'de ateşkes ve rehine takasına ilişkin yetkililerle müzakerelerin yapıldığını söylemişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Amerikan MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, Paris'te ABD, Katar, Mısır ve İsrailli yetkililer arasında müzakere edilen ateşkes ve rehine takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle rehine takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini aktarmıştı.

Hamas Esi̇rleri̇

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ise Paris toplantısından çıkan "çerçeve anlaşmasını" ve bunun uygulanmasına ilişkin maddeleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını açıklamıştı. Haniye, "Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas'ın cevabı öncelikle Gazze'ye acımasız saldırganlığın durması ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.