Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM binasında düzenlenen basın toplantısında İsrail-Filistin'deki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Orta Doğu'daki çatışmaların 56 yıllık işgalden kaynaklandığını vurgulayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'deki artan sivil kayıplardan duyduğu endişeyi dile getirerek İsrail'e tüm operasyonlarını uluslararası insani hukuk kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirme çağrısı yaptı.

"ÇATIŞMALAR SONLANDIRILSIN, REHİNELER BIRAKILSIN"

Guterres, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki son olayları görüşmek üzere üst düzey BM liderleriyle bir araya geldiğini ve Hamas'ın "tiksindirici" saldırılarını kınadığını ifade etti. Sivil kayıpların yanı sıra, İsrail içindeki yerleşim yerlerine yönelik saldırılar sonucu 100'den fazla İsraillinin rehin alındığına dikkat çeken Guterres, çatışmaların derhal sonlandırılması ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Guterres, Filistin halkının meşru taleplerini kabul ettiğini ancak sivillerin öldürülmesi, el konulması ve yaralanmasına yol açan bu "terör saldırısını" haklı çıkarmamanın önemli olduğunu vurguladı.

İSRAİL'E İNSANİ HUKUK ÇAĞRISI

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarına dikkat çeken Guterres, bu saldırıların Gazze'de aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 560 Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve 2 bin 900 kişinin yaralanmasına yol açtığını belirtti. İsrail'in meşru güvenlik kaygılarını anlayışla karşıladığını ancak tüm askeri operasyonlarını uluslararası insani hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirmesi gerektiğini hatırlatan Guterres, sivillerin ve sivil altyapının her zaman korunması gerektiğini vurguladı.

ÇATIŞMA 56 YILLIK İŞGALDEN ÖTÜRÜ ORTAYA ÇIKTI

Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik tam bir kuşatma başlatacağına dair duyuruları derin endişeyle karşıladığını ifade eden Guterres, uluslararası topluma yardım çağrısında bulunarak, çatışmanın daha fazla genişlememesi için çaba sarf ettiğini belirtti. Guterres, 56 yıllık bir işgalden kaynaklanan çatışmanın siyasi bir çözüme kavuşmadığını ve kan dökülmesi, nefret ve kutuplaşmanın sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayarak müzakere edilmiş bir barışın iki tarafın meşru taleplerini yerine getireceğini söyledi.

Rusya'nın talebi sonrası 2 esir serbest! Rusya'nın talebi sonrası 2 esir serbest!

Özellikle zor zamanlarda "uzun vadeye" bakmak gerektiğine ve "aşırıları güçlendirecek" adımlardan kaçınmak gerektiğine işaret eden Guterres, "Bu çatışma durup dururken oluşmadı. Çok uzun zamandır süren ve sonunda siyasi çözüm görünmeyen 56 yıllık bir işgalden ötürü ortaya çıktı" açıklamasını yaptı.