Yeni Skoda Octavia kaç TL oldu? İşte Skoda Octavia satış fiyatı ve özellikleri Yeni Skoda Octavia kaç TL oldu? İşte Skoda Octavia satış fiyatı ve özellikleri

2 Temmuz 2024 itibarıyla akaryakıt fiyatları güncellendi. Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişikliklerle birlikte, benzin ve motorin fiyatları da sürekli olarak değişkenlik gösteriyor. Bugün itibarıyla LPG'ye 1,76 TL zam geldiği belirtilirken, benzin ve motorin fiyatları da merakla takip ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de güncel benzin ve motorin fiyatları ne kadar oldu? 3 Temmuz'da beklenen ÖTV zammı ile fiyatlar nasıl etkilenecek? İşte güncel akaryakıt fiyatları ve detaylar...

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre, LPG'ye (Otogaz) 1,76 TL zam yapıldı. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da benzinin litre fiyatı yaklaşık 42,39 TL, Ankara’da 43,37 TL ve İzmir’de 43,63 TL seviyelerinde seyrediyor. Motorinin litre fiyatı ise İstanbul'da 42,47 TL, Ankara’da 43,48 TL ve İzmir’de 43,87 TL olarak belirlenmiş durumda.

3 Temmuz 2024'te ise akaryakıt fiyatlarında bir zam daha bekleniyor. 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artışı %17,87 olarak gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı Haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte, akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da netleşecek.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanma süreci ise oldukça detaylıdır. Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle ve ardından KDV'nin eklenmesiyle belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek hesaplanıyor. Bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan fiyatlar, tüketicilere yansıtılıyor.

Editör: Elif Erbay