Hamas ve İsrail'den gelen açıklamalar Gazze Şeridi için yeniden "İnsani ara" ihtimalini gündeme getirdi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattıkları "Aksa tufanı" sonrası İsrail saldırılarının başladığı Gazze'de ilk kez geçtiğimiz ay "insani ara" verilmiş ve esir takası yapılmıştı.

Tarafların yaptıkları son açıklamalar yeniden bu ihtimali ortaya çıkardı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze'de yeni bir "insani ara"ya hazır olduklarını duyurdu.

Hamas'ın elindeki rehineleri geri almak ve Gazze'ye daha fazla yardım sağlanması amacıyla başlatılacak geçici ateşkese hazır olduklarını söyleyen Herzog, "Sorumluluk tamamen Yahya Sinwar ve diğer Hamas liderlerine aittir" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı, şu ifadeleri kullandı: "İsrail'in, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yeni bir 'insani duraklamaya' ve ilave insani yardıma hazır olduğu gerçeğini yineleyebilirim."

Herzog'un açıklamasından sonra mesaj yayınlayan Hamas ise şunları kaydetti: "İsrail saldırıları altında rehine takası yapmayı reddediyoruz. Ancak saldırıları durdurmak için her türlü girişime açığız. Siyonist saldırganlığa kesin olarak son verilmediği sürece müzakere olmayacak. Ancak halkımıza yönelik saldırganlığın sona ermesine ve Filistin halkına yardım sağlamak için geçişlerin kullanılmasına katkıda bulunacak her türlü girişime açığız."