Asrın felaketi olarak isimlendirilen 6 Şubat depremini önceden bilen Frank Hoogerbeets yeni paylaşımıyla Sinop'u da içine alarak orta Karadeniz'i işaret etti. Hoogerbeets yorumunda "Beklemiyoruz ama risk yüksek. Gerçekleşirse muhtemelen 6 büyüklüğüne kadar çıkacak" dedi.

Deprem tahminleriyle sık sık gündeme gelen Frank Hoogerbeets, sosyal medya hesabından yaptığı yeni paylaşımla yine dikkatleri üzerine çekti. Hoogerbeets, SSGEOS adlı kurumun resmi sayfasından yayınlanan ve Türkiye'de iki bölgeyi işaret eden bir görseli "En son atmosferik anormallikler için göz atın" başlığıyla takipçileriyle paylaştı.

Deprem2

Sinop, Samsun ve Kastamonu Bölgesi İşaretlendi

Hoogerbeets'in paylaşımında, Sinop, Samsun ve Kastamonu'nun da içinde bulunduğu bir bölgeye dikkat çekildi. Görselde, "İşaretli bölgeler yaklaşık değerlerdir" ifadesi yer alırken, bu bölgelerde atmosferik anormalliklerin gözlendiği belirtildi.

"M6'ya Kadar Deprem Beklenebilir"

Fotoğrafın altına yapılan yorumlara yanıt veren Hoogerbeets, bir Türk vatandaşının "Ne kadar güçlü olmasını bekliyorsunuz? Bahsettiğiniz bölgede yaşıyorum" sorusuna, "Büyük olasılıkla M6'ya kadar" cevabını verdi. Hoogerbeets, bu cevabıyla bölgedeki deprem riskinin ciddiyetine dikkat çekti.

"Beklemiyoruz Ama Risk Yüksek"

Bir diğer kullanıcının, "Bugün Türkiye'de deprem bekliyor musunuz? 6 Şubat 2023'teki gibi uzun mu kısa mı olacak? Bir öngörünüz var mı?" sorusuna ise Hoogerbeets, "Beklemiyoruz ama risk daha yüksek. Eğer bu gerçekleşirse muhtemelen 6 büyüklüğüne kadar çıkacak" yanıtını verdi. Bu yanıt, Türkiye genelinde bir depremin her an olabileceği gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Deprem1-1

İstanbul İçin Uyarı: "Risk Daha Yüksek"

Hoogerbeets, İstanbul'da deprem riski olup olmadığını soran bir kullanıcıya ise, "İstanbul'da veya yakınında deprem olabilir. Ancak bu, yer kabuğundaki stres seviyelerine bağlıdır ve bunu ölçemeyiz. Ancak son zamanlardaki atmosferik anormallikler bölge için daha yüksek bir riske işaret ediyor" cevabını verdi. Hoogerbeets'in bu uyarısı, özellikle İstanbul'da yaşayanları endişelendirdi.

Atmosferik Anormallikler ve Deprem İlişkisi

Hoogerbeets'in yaptığı bu açıklamalar, atmosferik anormalliklerin deprem riskini artırabileceğine dair iddiaları bir kez daha gündeme getirdi. Uzmanlar, yer kabuğundaki stres seviyelerinin ölçülmesinin zorluğuna dikkat çekerken, atmosferik değişimlerin bu tür doğa olaylarıyla bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

Frank Hoogerbeets Kimdir?

Gezegenlerin hizalanması üzerinden deprem tahminlerinde bulunan Frank Hoogerbeets, aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı kimliğiyle de tanınmaktadır.

Adıyaman'da korkutan deprem; Çelikhan 4.2'yle sallandı! Adıyaman'da korkutan deprem; Çelikhan 4.2'yle sallandı!

“En İyi Avustralyalı Gökbilimciler” listesinde üçüncü sırada yer alan Hoogerbeets, 2002 yılında depremlerle ilgili çalışmalarını paylaştığı Ditrianum adlı siteyi kurmuştur. Tahminlerini genellikle YouTube kanalında yayımladığı videolar veya Twitter'da yaptığı paylaşımlarla paylaşmaktadır.