. Kentsel Dönüşüm Kanunu'na yönelik gelen tepkilere ilişkin de konuşan Erdoğan, "Ne vatandaşın evine el konulması ne de insanımızın mülkiyet hakkının ihlal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yegane amacı kentsel dönüşüm sürecini çabuklaştırmaktır" dedi.

"350 bin konutu dönüştüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı"nda açıklamalarda bulundu. İstanbul'daki kentsel dönüşüm planıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Yarısı Bizden" isimli kentsel dönüşüm kampanyasıyla projelerine başladıklarını söyleyerek, "Kampanyamıza İstanbullu kardeşlerimiz ilgi gösterdi. 'Yarısı Bizden' kampanyasında, bugüne kadar 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm başvurusu yapıldı. Vatandaşımız 1,5 milyon TL'lik destekle evini yapacak. Deprem konusunu önceliklerimizin en başına almamız gerekiyor. 100 bini kira desteği 800 bini hibe desteği şeklinde verilecek. Kredi ödemeleri evler teslim edildikten sonra başlayacak. Bu destekle evini yapacak ve güvenli şekilde oturacak vatandaşımız. 350 bin konutu dönüştüreceğiz. Şehrimizdeki çalışmalarda 17 yapıda yer alan 261 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştireceğiz" dedi. 

Vatandaşın evine el konulması söz konusu değildir"


Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Yasayla ilgili muhalefetin iddiaları tamamen safsatadır. İş yapmanın değil, hizmeti engellemenin peşindeler. Çünkü, ne vatandaşın evine el konulması ne de insanımızın mülkiyet hakkının ihlal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yegane amacı kentsel dönüşüm sürecini çabuklaştırmaktır.

Buradan bir kez daha vatandaşlarımızı, muhalefetin ve marjinal örgütlerin yalanlarına itibar etmemeye çağırıyorum. Bu çapsızların kentsel dönüşümü, 'rantsal dönüşüm' yalanıyla sabote etmesine izin vermeyiz. Kendileri lüks binalarda yaşarken benim İstanbullu kardeşime dayanıksız, çürük yapıları reva görenlere eyvallah edemeyiz. Onlar istemese de İstanbul'la birlikte şehirlerimizin kentsel dönüşüm sürecini yapacağız" diye konuştu.