Araştırmaya göre, haftada en az 150 dakika orta düzeyde veya 75 dakika yüksek düzeyde egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri riski, egzersiz yapmayan erkeklere göre %35 daha düşük.

Araştırma, Stockholm Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden bilim insanları tarafından yapıldı. Araştırmacılar, 592 erkeği 7 yıl boyunca takip etti. Takip süresi boyunca, 74 erkekte prostat kanseri teşhisi kondu.

Egzersiz Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor

Araştırmacılar, egzersizin prostat kanseri riskini azaltmasının, kalp ve solunum sisteminin sağlığını iyileştirmesinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Egzersiz, kan akışını ve oksijen kullanımını artırarak, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebiliyor.

Araştırmanın sonuçları, düzenli egzersizin prostat kanseri riskini azaltmak için etkili bir yol olabileceğini gösteriyor. Ancak, araştırmanın küçük ölçekli olduğu ve daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Egzersiz Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor (5)

Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri, erkeklerde en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Prostat, erkeklerde idrar torbasının altında bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkar.

Egzersiz Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor (2)

Prostat kanserinin erken evrelerinde genellikle belirti ve bulgu görülmez. İlerlemiş evrelerde ise idrar yapma güçlüğü, idrar akışında zayıflama, idrarda kan görülmesi, ereksiyon güçlüğü, bel ve kasık ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

Prostat kanserinin tedavisi, kanserin evresine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Erken evrelerde genellikle ameliyat, radyoterapi veya hormon tedavisi uygulanır. İleri evrelerde ise kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler veya immünoterapi gibi tedaviler uygulanabilir.

Egzersiz Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor (3)

Prostat kanserinden korunmak için neler yapılabilir?

Prostat kanserinden korunmak için şu önlemler alınabilir:

  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Fazla kilolu veya obez olmamak
  • Sigara içmemek
  • Alkol tüketimini sınırlamak
  • Ailesinde prostat kanseri öyküsü olan erkeklerin düzenli olarak kontrol yaptırması