Dolar 27,60 liradan, euro 29,08 liradan güne başladı.

Serbest piyasada dolar 27,6050 liradan alınırken euro ise 29,0780 liradan işlem görüyor.

Destici'den asgari ücret açıklaması Destici'den asgari ücret açıklaması

Dün doların satış fiyatı 27,5570 lira, euronun satış fiyatı ise 28,9860 lira olmuştu.

Küresel piyasalarda, önceki gün ABD'de açıklanan verilerin iş gücü piyasasına ilişkin "soğuma" sinyalleri vermesinin ardından risk iştahı artarken, bugün ülkede açıklanacak istihdam raporunun iş gücü piyasasına daha fazla ışık tutacağı ve bunun ABD Merkez Bankasının (Fed) atacağı adımlarda belirleyici olacağı öngörülüyor.

Fed'in yılın geri kalanında daha çok veri odaklı hareket etmesi beklenirken, ABD'de açıklanan makroekonomik veriler piyasalarda oynaklığı artıyor.

Ülkede önceki gün açıklanan verilere göre, ADP özel sektör istihdamı, eylülde 89 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artarken, Ocak 2021'den bu yana en düşük istihdam artışı gerçekleşti. Eylülde yıllık ücretler ise yüzde 5,9 artarken, üst üste 12'nci ayda yavaşlama gösterdi.

AVRUPA BORSALARI

Avrupa borsalarında karışık bir seyir izlenirken enflasyon ve resesyon ikileminin en çok görüldüğü bölge olarak öne çıkarken açıklanan veriler de karışık sinyaller vermeye devam ediyor.

Önceki gün açıklanan verilere göre, Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 yükselirken, aynı dönemde perakende satışlar aylık yüzde 1,2 düşüşle beklentilerin altında kaldı.

ASYA PİYASASI

ABD'de açıklanan verilerin iş gücü piyasasına ilişkin "soğuma" sinyalleri vermesinin ardından artan risk iştahı Asya piyasalarına da taşındı.

YURT İÇİNDE PİYASALAR

Yurt içinde, önceki gün satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 2,12 değer kaybıyla günü 8.333,14 puandan tamamladı.

Öte yandan, önceki gün Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,6'dan yüzde 3,7'ye yükseltti.

Ayrıca, önceki Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, sermayesinin tamamı dolaylı olarak Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ'ye ait olan Sabancı Renewables'ın, ABD'nin Teksas eyaletinde 232 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali ve 60 megavat kapasiteli enerji depolama tesisi yatırımından oluşan Oriana Solar LLC'nin yüzde 100 hissesini satın aldığı bildirildi.