6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremlerden elde edilen deneyimlerle, kamu gücünün kullanımı, destek illerin hızlı intikali, AFAD merkezlerinin deprem anından itibaren afet yönetim süreçlerine katılımı ve koordinasyonun test edilmesi amacıyla bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikat, sabah saatlerinde vatandaşlara cep telefonları aracılığıyla gönderilen kısa mesaj ile başlatıldı. Senaryo gereği merkez üssü Gemlik olan ve Bursa, Kocaeli, Yalova, İstanbul ve Bilecik’i etkileyen 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bunun üzerine Bursa AFAD Müdürlüğü'nde Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında bir kriz merkezi kuruldu.Sabah saatlerinde başlayan tatbikatın dayanışma içinde geçtiğini belirten Demirtaş,

"Allah böyle bir felaketle bizi karşı karşıya bırakmasın. Ama olacaksa da bizim mutlaka bu işte hazır olmamız gerektiğini özellikle ifade ediyorum. Sorumluluklarımızın farkında olmamız lazım. Allah korusun böyle bir felaketle karşı karşıya kaldığımız zaman vatandaşlarımız devleti hemen yanında görmek istiyor" şeklinde konuştu.

Bursa’da deprem tatbikatı

Aşırı sıcaklar elektrik tellerini patlattı Aşırı sıcaklar elektrik tellerini patlattı

Afetlere Müdahale Genel Müdürü Sadi Ergin ise bu yıl ülke genelinde 70 tatbikat yapmayı planladıklarını bildirdi. Tatbikatlarla muhtemel afetlere hazır hale gelebilmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ergin,

"Bu tatbikatta senaryo gereği Bursa’da 6,7 büyüklüğünde meydana gelen depremde 5 il, 26 ilçe etkilenmiştir. Tatbikat sıfırıncı dakikadan itibaren 24 saat kesintisiz ve gerçek zamanlı olarak yapılacaktır. Depremden etkilenen başta Bursa olmak üzere Kocaeli, Bilecik, İstanbul’da sadece Tuzla’yı aldık, Yalova illerine 18 destek ili AFAD Başkanlığımızca görevlendirdik. Tatbikat süresince AFAD koordinasyonunda mobil koordinasyon tırı, sabit kanatlı İHA UÇBEY, 6 dron ve 7 bin personel görev alıyor" diye konuştu.

Bursa’da deprem tatbikatı

Bursa AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan ise,

"Bursa’da bu şiddette bir deprem olması halinde 32 bina hasar görürken, 4 bin 800 bina yıkılacak, yaklaşık bin 48 kişi hayatını kaybedebilecek, 120 bin kişinin ise geçici barınmaya ihtiyaç duyabileceği tespit edilmiştir. Her ilçeye desteğe gelecek her il olarak belirlenmiştir. Enkaz alanlarında fiili olarak sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.

Tatbikat çerçevesinde Gemlik’te yıkılan binalarda enkazda kalan yaralılar kurtarıldı.

Kaynak: iha