Geçtiğimiz hafta Türkiye'nin en büyük havacılık şirketlerinden birinin hem ortağı hem de en üst düzey yöneticisi olan bir iş insanı bütün çalışma arkadaşlarına bir mektup gönderdi. Mektup, Can Yücel'in şu dizeleriyle başlıyordu: “Vakti gelince gitmenin adıdır, gün batımı… Ömürden, Gönülden, Günden. Demiş…. Can Yücel.”

ERTUĞRUL ÖZKÖK

“BILL GATES SAATİM GELDİ” DEYİP, CAN YÜCEL DİZELERİYLE GİDEN KURUCU BABA

Bu mektup Türk iş dünyasında belki de ilk "Bill Gates Saati" olayıydı. Mektubun içeriğini yazmadan önce isterseniz "Bill Gates Saati" nedir onu bir örnekle anlatayım.

GEÇEN YIL 8 ŞUBAT BARD SAHNEYE ÇIKIYOR

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Google bir grup gazeteci ve uzmana yeni AI (Yapay Zeka) programı "Bard"ı tanıtacak ve katılanlara bunun bir gösterisini yapacaktı. Bu gösteri Google için çok büyük önem taşıyordu. Çünkü Google, ChatGBT türü yapay zeka çalışmalarına ilk başlayan teknoloji şirketiydi. Ancak iki yıl önce "OpenAI" adlı, herkese açık yapay zeka uygulamasını hizmete sokmak amacıyla, aralarında Elon Musk'ın da bulunduğu bir grup tarafından geliştirilen ChatGBT uygulaması birden öne fırlamış ve bütün dikkatler onun üzerine yoğunlaşmıştı. OPENAI'ın açtığı yoldan başka bazı yapay zeka uygulamaları da gelmiş ve aslında bu alanın en iddialı sahibi olması gereken Google herkesi şaşırtan biçimde geri kalmıştı.

O KAPIDAN GİREN İLK ŞİRKET MICROSOFT OLUYOR

OpenAI'ın açtığı kapıdan ilk giren şirket Microsoft olmuştu. Microsoft'un adı giderek yükselen CEO'su Satya Nadella o günlerde herkesi şaşırtan bir kararla, AI konusuna 13 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıklamıştı. Oyun bir anda herkesi bedava yapay zeka vereceğim anlamıyla yola çıkan OpenAI'ın etki alanından, Microsoft'a geçmişti. Tabii bu da Google'ın geri kalmasına yol açmıştı. 2023 yılının Şubat gününe geldiğimizde, Google işte bu gecikmenin verdiği acelecilikle kendi uygulaması olan BARD'ı, her biri yırtıcı birer kaplan olan gazetecilerin ve seçilmiş uzman kişilerin önüne attı. Ama belki de Google tarihinin en büyük hatalarından birini yaptılar.

BİR GAZETECİNİN SORDUĞU SORUYA GOOGLE YAPAY ZEKASI NE CEVAP VERDİ

Deneme gösterisine katılan gazetecilerden biri BARD'a şu çok basit soruyu sordu: “Bana James Webb Uzay Teleskopu çalışmaya başladıktan sonra, yaptığı 3 buluşu söyleyebilir misin?” Bilimsel konularla ilgili bir insanın kolayca cevap verebileceği bir soruydu. BARD ilk üç keşifi doğru bildi. Verdiği üçüncü cevap şuydu: “Güneş sistemi dışındaki bir gezegenin ilk defa fotoğrafını çekti…”

GOOGLE HİSSETELEN 144 MİLYAR GÖTÜREN CEVAP

Salonda bir sessizlik oldu. Ama kısa süre sonra dünyanın önde gelen ajansları haberi geçmeye başladı. Aynı anda X üzerinden de bir mesaj bombardımanı başladı. Çok iddialı Google projesi BARD daha ilk uygulamasında resmen "Çuvallamıştı…" Google'ın ana şirketi ALPHABET o gün borsada 144 milyar dolar değer kaybetti. Hisse senetleri 7.7 puan düştü. Cevap yanlıştı çünkü, güneş sistemi dışındaki bir gezegenin ilk fotoğrafı 14 yıl önce Güney Avrupa Teleskobu denilen VLT (Very Large Telescope) tarafından çekilmişti. AI alanında gecikmenin verdiği ve rakiplerin bir an önce yakalanması telaşıyla alelacele teste çıkarılan BARD'ın hayatı o gün bitti. İçinde "Zeka" kelimesi geçen bir uygulamanın bu kadar basit bir soruya cevap verememesini anlamak mümkün değildi.

BEN 20 SANİYEDE DOĞRU CEVABI NEREDEN BULDUM

Bu haberi okuduğumda verilen bilgi sadece "Google"a bir soru sorulduğu, onun da cevap veremediği şeklindeydi. Doğal olarak sorulan soruyu, yanlış cevabı ve cevabın doğrusunu merak ettim. Merak eden bir insan ne yapar? Ben de herkes ne yaparsa onu yaptım ve bu üç konuyu da, yapay zekasız bildiğimiz Google'a sordum. Üç sorunun cevabı da aynı anda geldi ve doğrusu geldi. Yani manzara kötüydü. Google yapay zekası, bildiğimiz Google'dan daha bilgisizdi.. Abartılı söyledim ama bu olay Google'ın AI çalışmalarının karizmasını epey çizdi. Bu olay gözleri yine Microsoft'a çevirdi. Özellikle de onun CEO'su Satya Nadella'ya…

GÖZLER BİR ANDA “BILL GATES SAATİNE” DÖNDÜ

İşte o günlerde Amerikan işletme ve şirket çevrelerinde yeni bir kavram konuşulmaya başlandı. “Bill Gates Time…” Yani “Bill Gates Saati…” Microsoft Bill Gates tarafından kurulmuş müthiş bir şirketti. Dijital devrimin ve özellikle masaüstü bilgisayarlar döneminin yanına yaklaşılamayacak lideriydi. Windows hepimizin bilgisayarının onsuz olunamaz yazılımıydı. Bu başarı bir anda Bill Gates'i sadece teknoloji alanında değil, sosyal ve kültürel hayatın başka alanlarında da büyük rol modeli haline getirdi.

KRAL, SULTAN, PADİŞAH OLMASI GÜZELDİR AMA

Ne var ki 2000'li yıllara gelindiğinde, Microsoft bu ezici başarısının esiri haline gelmeye başladı. "Consumers product" yani bireysel tüketim ürünleri alanındaki gelişmeleri anlamadı. Zaten daha önce arama motoru alanını Google'a kaptırmıştı, Apple'ın akıllı telefon devrimini de yakalayamadı. Artık Bill Gates dönemi kapanmış, Steve Jobs dönemi açılmıştı. Facebook, Twitter dönemi pazarda fırtınalar estiriyor, dijital teknoloji şirket masalarından, ceplerdeki telefona geçiyordu. İşte o zaman en önemli soru sorulmaya başlandı. “Microsoft'un pazarda geri kalmasının ve gecikmenin sebebi nedir ve kimdir?” Böyle durumlarda patronlar çoğunlukla sorumluluğu kendilerinde değil, şirketin yöneticilerinde ararlar. Normaldir… “It's good to be king…” Kral olmak, sultan olmak, padişah olmak güzeldir. “Sen git o gelsin” komutu sende olduğu sürece hiç mesele yok.

PATRON YOKSA SENİN Mİ GİTME SAATİN GELDİ

Ama Microsoft'ta durum hiç de öyle değildi. Gecikmenin en büyük sorumlusu bizzat tepedeydi ve “Kurucu babaydı.” O zaman anlaşıldı ki artık Bill Gates'in gitme zamanı gelmişti. Bill Gates 1960'ların Byrds'ın söylediği “Turn, Turn, Turn” şarkısıyla gençliğini yaşamış bir nesildi. Ne diyordu o şarkıda? “Gitmenin de bir zamanı vardır.” Yani “Bill Gates Time” zamanı gelmişti.

KURUCU BABA GİDİYOR MAHALLE ÇOCUĞU GELİYOR

Ayrıldı ve onu izleyen yıllarda şirketin başına kimsenin beklemediği bir insan geldi. Satya Nadella. Hindistan'ın Haydarabad şehrinde doğmuş, öyle çok insanın adını bilmediği biriydi. 2014 yılında önce Microsoft'un CEO'su oldu. Sonra bir zamanlar kurucu babanın, yani Bill Gates'in elinde olan Yönetim Kurulu Başkanlığını aldı. Artık sıradanlaşmış bir yazılım şirketi olan Microsoft'u yeniden tanımladı. Ve Microsoft'u “Bulut” teknolojisine soktu. Böylece 2024 yılının ilk çeyreğinin sonuçlarına geldiğimizde üç büyük teknoloji şirketi, Google, Microsoft ve Amazon dünya bulut pazarının yüzde 76'sına sahipti.

MAHALLE ÇOCUĞUNUN 13 MİLYAR DOLARLIK CESARETİ

Ama Microsoft'un daha büyük atağı iki yıl önce AI konusu tam popülerleşip, hayatın her alanına girmeye başladıktan sonra geldi. Satya Nadella çok cesur bir kararla, AI alanına muazzam bir para yatıracağını açıkladı. Böylece Microsoft bir zamanlar Bill Gates'in adını bile duymaya dayanamadığı Google'ı geçiyordu. Nasıl olmuştu bu? Dünyanın ilk dijital devi olan Microsoft'un kurucu babasının en tepedeki koltuğundan kalkmasıyla gelmişti başarı… Çünkü patronun başarı duygusu rekabette geri kalmasına yol açmıştı. Kurucu Baba'nın koltuğu iddialı ve başarı tutkusuyla yanıp tutuşan bir yöneticiye bırakma zamanı gelmiş hatta geçmişti.

BILL GATES SAATİ SAAT KAÇA AYARLIDIR

Bazılarının kurucu babaların “Bill Gates saati”, şirketin performansının düşmeye, gerilere gitmeye başladığı zaman gelir. Zoraki çaldırılmış bir alarm saati bu. Ama bazı kurucu babalar, o koltuktan başarının zirvesindeyken kalkar. Çünkü bilirler ki, başarının en büyük düşmanı başarı duygusu, zafer sarhoşluğudur.. İşte bu noktada, yazının girişindeki Can Yücel dizeli mektuba geliyorum. TAV şirketinin kurucu ortaklarından olan, bugüne kadar şirketin CEO'luğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yapan efsaneleşmiş ismi Sani Şener'e yani.

GEÇEN HAFTA GÖNDERİLEN MEKTUPTA NELER YAZIYORDU

Sani Şener, geçen hafta Can Yücel'in bu dizeleri ile başlayan bu mektupla, bütün çalışma arkadaşlarına veda etti. Son olarak oturduğu Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevinden de ayrıldı. Böylece bir konteynır içinde 4 kişiyle başlayan 27 yıllık bir hikayenin de yeni bir dönemi geldi. O küçük konteynırdan bugün muazzam bir dünya devi çıktı. Sani Şener “Çok Değerli Çalışma Arkadaşlarım” diye başlayan mektubunda bu 27 yılın bilançosunu açıklıyor. Bu aynı zamanda, 1997 yılında Atatürk Havalimanı’nın yapımı ile başlayan TAV Havalimanları hikayesi.

ARKADAŞLAR VAKTİ GELDİĞİ İÇİN GİDİYORUM

Mektubunda “Vakti geldiği için gidiyorum” diyor ve devam ediyor: “TAV Havalimanları'nın kurucu ortağı olarak her zaman sizlerle ve şirketimizle gurur duydum. Atatürk Havalimanı’nda 1 konteynırın içinde 4 kişiyle başlayan bir hikayeden bir dünya markası çıkardık. Dünyanın sayılı firmaları arasına girdik.” Sani Şener bu 27 yıl içinde neleri başardıklarını tek tek anlatıyor. Atatürk Havalimanında başlayan bu şirket şimdi dünyada değeri 20 milyar dolara varan havalimanlarının işletmecisi.

27 YILDA 13 MAJOR KRİZ YÖNETMEK

Ama hepimiz biliyoruz ki, Türkiye gibi bir ülkede sadece finansal başarı yazmak, sizi 27 yıl o koltukta oturmaya yetmez. Asıl başarı hikayesi krizleri yönetmeyle yazılır. Bu 27 yılda neler gelmiş neler gitmiş. Veda mektubunda bunun da hesabını veriyor: “1999 depremi, 2001 ekonomik krizi, Afganistan savaşını, Irak savaşını, 2007 küresel krizini, Arap Baharını, Atatürk Havalimanı’nın teröristlerce bombalanmasını, Türkiye’nin diğer yerlerindeki terör hadiselerini ve bunların yolcu seyahatleri üzerindeki etkisini, 15 Temmuz darbe girişimini, 2018 ekonomik krizini, pandemiyi, Rusya-Ukrayna savaşını yaşadık… Dile kolay 27 yılda 13 major kriz yönetmiş. Üstelik bunlar yaşanırken havalimanı sayını 8 ülkeden 15’e, Yolcu sayısını 10 milyon yolcudan 100 milyon yolcuya çıkarmış. Sani Şener, bu performansı arkadaşları ile birlikte gidip Harvard'da anlattı. Sani Şener 1 Mayıs gününden itibaren görevini devretti. TAV Havalimanları’nın yönetiminden ayrılıyor, ancak şirketin ortağı olarak kalmaya devam ediyor. Yönetici olarak ise sadece TAV İnşaat’ta çalışacak. Ondan boşalan yönetim kurulu üyeliğine Jean Michel Vernes getirilecek. TAV İcra Kurulu Başkanlığı koltuğunda ise onun yanından yetişmiş yönetici olan Serkan Kaptan gelmişti. Böylece TAV'da yeni bir dönem başladı.

TAM DA BILL GATES SAATİNDE YAZILMIŞ SON SÖZLER

Sani Şener mektubunu şöyle bitiriyor: “Biz mühendisler iş yaşamımızdaki hedeflere “Ömrümüzün Kilometre Taşları “deriz. Çünkü işimiz ömrümüzdür. Bende kalan ömrümün nasipse diğer kilometre taşlarına ulaşabilmek için gidiyorum… Kalanlara selam olsun…”

NE DİYORDU BYRDS'IN 60'LILAR ŞARKISI

“Bill Gates Time” kavramını çok güzel anlatan bir mektup bu. Türkiye'de birçok şirketin kurucu babalarına, çok uzun süre görevlerde kalmış yöneticilerine de örnek olabilecek bir örnek olarak anlattım. Ne diyor Byrds'ın şarkısı… “Gitmenin de bir zamanı var.” Önemli olan ne zaman gidileceğidir. Benim uzun sürmüş bir yöneticilik döneminden çıkardığım ders şudur: En iyisi başarının doruğundayken gidebilmektir…” Geriye işte böyle uzun yıllar konuşulacak bir “Ayrılık hikayesi” bırakırsınız. Bu da sizi mutlu eder.

(*) NOT: Yazı yayınlandıktan sonra Muhsin Kızılka’dan bir not geldi. Sani Şener’in mektubunda kullandığı dizeler Can Yücel’in değilmiş. Sosyal medyada dolaşan sahte bir şiirmiş. Can Yücel uzmanı olmadığım için bilmiyordum mektuptan alıp aynen kullandım.