Almanya'da düzenlenen bir programda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Düsseldorf'taki 8. Türk-Alman Ekonomi Günü programında konuşan Şimşek, enflasyon konusuna değindi.

"Ne yazık ki Türkiye'nin enflasyonu oldukça yüksek" diyen Şimşek, mayıs ayında enflasyonun yüzde 70'in üzerine çıkarak zirveye ulaşacağını ancak daha sonra hızlı bir şekilde düşeceğini öne sürdü.

Şimşek, tek haneli enflasyon için 2026'yı işaret ederek şunları söyledi:

"Daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona döneceğiz. Uzun bir yolculuk olacak ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var."

Ekonomi yönetimi olarak en büyük önceliği fiyat istikrarına verdiklerini belirten Şimşek, diğer hedeflerini ise şöyle anlattı:

"Bütçe açığı deprem nedeniyle geçen sene çok arttı. Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6, milli gelire oran olarak. Depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı. Biz önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceğiz. Borcun da milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacağız."

Borsa İstanbul günü yükselişle bitirdi Borsa İstanbul günü yükselişle bitirdi