Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, resmi görüşmeler yapmak üzere Gürcistan'a geldi. Bayramov, başkent Tiflis'te Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili ile bir araya geldi. İkili görüşmede, bölgesel, ekonomik ve güncel konuların haricinde bölgesel meseleler de ele alındı. Görüşme sonrasında iki bakan ortak basın açıklaması yaptı.

Son aylarda Ermenistan ve Azerbaycan arasında olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Bayramov,

“Bu olumlu gelişmelerin arasında Azerbaycan-Ermenistan sınırının bir kısmının belirlenmesi ve protokol imzalanması konusunda anlaşma var. Bu adımı önemli buluyoruz. Bu protokol sayesinde Azerbaycan'ın 4 köyünün işgali sona erdi” dedi.

Ermenistan anayasasında hala Azerbaycan'a yönelik toprak iddialarının yer aldığını belirten Bayramov,

“Azerbaycan'a yönelik toprak iddialarının, Ermenistan'ın anayasasında yer alması bizim açımızdan sürecin tamamlanmasının önündeki en ciddi engel gibi görünüyor. Bu yönde gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Ermenistan'la barış görüşmelerinde önemli ilerleme var, çelişkili konuların sayısı azaldı. Birkaç gün önce barış anlaşmasının son taslağını Ermenistan'a sunduk” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darçiaşvili ile görüştü
 Darçiaşvili,

“Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki bölgesel ve stratejik iş birliğimizi yeni bir boyuta taşımaya başlıyoruz. Bu, ülkelerimizin ve bölgemizin huzuru açısından önemli. Gürcistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyor. İki ülke arasında enerji ve ulaştırma alanındaki iş birliği başarıyla sürdürülüyor” şeklinde konuştu.

Sarıyer'de kuduz aşısı kampanyası Sarıyer'de kuduz aşısı kampanyası


Görüşme sırasında Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki iş birliği projelerine de değinildiğini bildiren Darçiaşvili,

“Azerbaycan bizim için sadece iyi bir dost değil, aynı zamanda stratejik bir ortaktır. Ortak çabalarımızla stratejik açıdan önemli birçok projeyi hayata geçirdik. Bu projeler bölgemizin konumunu güçlendirdi. Gelecekte bu projeler sayesinde bölgenin çekiciliğinin artacağına eminim. Ayrıca Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin yanı sıra Karadeniz denizaltı elektrik kablosu projesini de görüştük” dedi.

Editör: Gülizar Çiçek